MojElektromobil

Včera prebehla politická debata dvoch najsilnejších kandidátov na prezidenta USA: Donald Trump a Joe Biden. Trump hládi podporu elektrickým automobilom, no privlastňuje si štátne dotácie, ktoré zaviedol ešte Barack Obama.

V politickej debate sa Trump a Biden venovali aj téme klimatickej krízy. Trump nedokázal priznať, že existuje niečo ako klimatická kríza,venoval sa hlavne kvalite vody a ovzdušia.

Podporil elektrické automobily, no zároveň kritizoval plán Kalifornie zakázať predaj spaľovacích automobilov do roku 2035 a označil tento plán za šialený.

Pri otázke ohľadom elektrických vozidiel odpovedal takto (čas 1:22:00 vo videu na konci článku):

“Som za elektrické automobily. Dal som elektrických vozidlám vysoké dotácie.

Trump Lordstown
Prezident Trump so šéfom spoločnosti Lordstown Motors, ktorá plánuje vyrábať elektrický pickup (Foto Bloomberg News)

V USA sa na federálnej úrovni poskytuje iba jeden druh dotácií – priama dotácia na nákup elektromobilu vo výške 7 500 dolárov.

Táto dotácia však bola uzákonena počas úradovania Baracka Obamu v roku 2009 v rámci zákona ACES – American Clean Energy and Security Act – schválený kongresom a podpísaný Barackom Obamom, keď bol viceprezidentom aktuálny súper Trumpa na prezidenta USA Joe Biden.

Podľa portálu Electrek sa Trumpova administratíva pokúsila znížiť túto dotáciu v pôvodnej verzii rozpočtového plánu na rok 2020, no daný návrh neprešiel.

Joe Biden a boj s klimatickou krízou

Kandidát na prezidenta Joe Biden sa v debate vyjadril ku témam spojeným s klimatickou krízou. Jeho plány sú prejsť na čistú energiu napríklad elektrifikáciou vozového parku federálnych úradov. Hovorí, že po USA vybuduje 500-tisíc nabíjacích straníc pre elektromobily.

Ďalej hovorí, že v prípade prezidentovania zabezpečí zateplenie 4 miliónov domovov po USA, že krajina dokáže byť uhlíkovo neutrálna vo výrobe energie do roku 2035 a vytvorí milióny dobre platených pracovných miest v oblasti obnoviteľnej energie. Biden hovorí aj o boji proti ničeniu amazonských pralesov v Brazílii (čas 1:23:00 vo videu nižšie):

30. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+