MojElektromobil

Iniciatíva „Klíma ťa potrebuje“ spúšťa petíciu „Za klímu, za budúcnosť“ s cieľom upriamiť pozornosť slovenskej vlády na potreby efektívneho a systematického riešenia klimatickej krízy.

Signatári a podporovatelia petície upozorňujú, že klimatická kríza a s ňou spojené zmeny sa týkajú stá miliónov ľudí vrátane obyvateľov Slovenska, ktoré síce stále patrí medzi menej ohrozené krajiny, no napriek tomu si nemôže pred týmto problémom zatvárať oči.

Klimatická zmena bude mať na globálnej úrovni zásadné ekologické, spoločenské, ekonomické a politické dôsledky, ktoré sa dramatickým spôsobom dotknú aj Slovenska. Ak chceme, aby boli čo najmenšie, musíme v najbližších dvoch desaťročiach zásadne znížiť emisie skleníkových plynov.

O klimatických zmenách, klimatickej kríze, emisiách skleníkových plynov, roztápajúcich sa ľadovcoch či extrémnych suchách alebo naopak ničivých povodniach počúvame už dlhé roky.

Do diskusie sa zapája vedecká obec, odborníci i verejnosť. Opakovane počúvame varovanie vedcov ako sa príležitosť na boj postupne kráti, no stále chýbajú činy zo strany vládnych predstaviteľov. Snaha o individuálne zmeny síce narastá, no už jednoducho nestačí. Potrebujeme rázny zásah zhora.

Práve na túto nepríjemnú pravdu upozorňuje iniciatíva „Klíma ťa potrebuje“.

„Je najvyšší čas, aby politici, ktorým sme vo voľbách prepožičali moc, začali konať. Majú zodpovednosť, prostriedky aj nástroje,“ hovorí moderátor a greenfluencer Michal Sabo, jeden zo signatárov petície.

Chýba stratégia a reálne kroky

Slovenská republika sa síce zaviazala k zásadnému zníženiu uhlíkových emisií a dosiahnutiu uhlíkovej neutrality v roku 2050, no akákoľvek reálna stratégia na splnenie tohto cieľa podľa zástupcov iniciatívy jednoducho chýba.

Neexistuje ucelená legislatíva, ktorá by riešila problém klimatickej zmeny. Neexistuje stratégia a plán, akým chce Slovenská republika uhlíkovú neutralitu dosiahnuť a navyše predstavitelia slovenskej vlády naznačujú, že Slovensko nepodporí sprísnený cieľ zníženia uhlíkových emisií, ktoré na jeseň navrhne Európska komisia.

Signatári petície preto žiadajú Národnú radu SR, aby:

  1. Vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu, aby v rámci neho podriadila prípravu a schvaľovanie legislatívy, štátnych politík a štátnych projektov cieľu dosiahnuť klimatickú neutralitu v roku 2040.
  2. Zaviazala vládu SR, aby do konca roku 2021 pripravila a schválila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality Slovenskej republiky do roku 2040 ako plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva.
  3. Zaviazala vládu SR, aby podporila sprísnenie klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia.

Podrobnosti o petícií a spôsob, ako ju podporiť, nájdete na www.klimatapotrebuje.sk. Na stránke nájdete podrobne rozpísané všetky detaily, vrátane odpovedí na pálčivé otázky.

Náš tip
Ľudstvo vyčerpalo zdroje Zeme, zvyšok roka žijeme na dlh
25. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+