MojElektromobil

V roku 2020 akcie Tesly rástli o stovky percent. Z dlhodobých investorov, ktorí vydržali obrovské výkyvy, sú dnes milionári. Firma má hodnotu 668 miliárd amerických dolárov.

V minulom mesiaci akcie Tesly vstúpili medzi americkú elitu – akciového indexu S&P 500, ktorý združuje 500 najhodnotnejších spoločností vrátane gigantov Apple, Facebook a Microsoft. Tesla sa zaradila medzi TOP 10 najhodnotnejšie spoločnosti indexu.

Akcie Tesla k dňu 4.1.2021 (Zdroj: Google)
Akcie Tesla k dňu 4.1.2021(Zdroj: Google)

Rekordná výroba

Multimiliardový projekt Tesla bol v roku 2020 mimoriadne úspešný. Firma vydržala rôzne prekážky a problémy, no dokázala priniesť konkurencieschopné elektrické vozidlá medzi masy po celom svete. Predaje a dopyt rástli.

Okrem produkcie 500-tisíc elektromobilov zažila Tesla takmer nepochopiteľný úspech na burze. Firma má dnes hodnotu presne 668 milárd USD (643,5 mld. €) a akcie (NASDAQ: TSLA) sa obchodujú za 705 amerických dolárov.

Výroba Tesla (Foto: Tesla)

Tesla milionári = Teslanári

Dlhodobí investori však zažívali infarktné situácie kvôli obrovským krátkodobým pohybom. Tesla vstúpila na burzu (IPO) v roku 2010 a tí, ktorí vydržali tieto šoky, sú dnes milionári.

Príkladom je inžinier z Los Angeles Jason Debolt, ktorý nakúpil 2 500 akcií spolu za 19 000 USD. Začal investovať v roku 2013, keď si kúpil svoju prvú Teslu Model S a absolvoval prehliadku fabriky vo Fremonte. Odvtedy neustále prikupoval ďalšie. Dnes jeho 15-tisíc kusov akcií má hodnotu cca 10 miliónov USD.

Ďalši investor, Scott Tisdale z New Yorku, začal takisto nakupovať v roku 2013. Dnes má jeho 4 000 akcií hodnotu 2,8 milióna dolárov. “S investovaním do Tesly som ešte neskončil”, povedal pre BBC.

Armáda investorov, ktorí na lojalite k tejto automobilke rozprávkovo zbohatli, si vytvorila podľa BBC vlastné pomenovanie. “Teslanaires” môžeme do slovenčiny voľne preložiť ako “teslanári“.

Tesla investor Scott Tisdale (Zdroj: BBC)

Extrémne nadhodnotené akcie?

Akcie Tesly poriadne polarizujú komunitu finančníkov a investorov. Ich fanúšikovia sú spravidla zároveň majiteľmi elektromobilov Tesla. Kritici sú väčšinou finančníci, ktorí nemajú dostatočne naštudované aktivity a ciele firmy Tesla. Akcie vstúpili na burzu v roku 2010 za cenu 17 USD, dnes (po štiepení akcií 5:1) sa obchodujú za 705 USD.

Kritici nazývajú akcie nadhodnotenými a stále množstvo investorov staví na ich pád (short selleri). Medzi kritikov patrí napríklad šéf investičnej spoločnosti GraniteShares Will Rhind, alebo finančný ústav JPMorgan, ktorý ich označil za “dramaticky predražené. Koniec koncov, ani Elon Musk nečakal tak rýchly rast a na Twitteri si z toho robil srandu.

Medzi silných podporovateľov patrí napríklad investorka Catherine Wood, ktorá je riaditeľkou firmy Ark Investment. Hovorí, že najväčší rast akcií Tesly ešte len príde a do troch rokov budú stáť 6 000 USD. Hodnota firmy podľa nej bude 1,4 bilióna dolárov. To podľa nej zabezpečí armáda autonómnych taxíkov Robotaxi.

Rast spôsobuje Čína aj dotácie

Rast akcií Tesly spôsobuje obrovské množstvo faktorov. Medzi hlavné sa dajú zaradiť silný dopyt a výroba na čínskom trhu (fabrika v Šanghaji) a dotácie pre elektromobily po celom svete. Európska únia pred nedávnom schválila zníženie emisií o 55% do roku 2030, čo nepochybne pomôže aj Tesle.

Podľa odborníkov ďalší rast Tesly spočíva v tom, že je vo vývoji batériových technológií neustále niekoľko rokov pred inými výrobcami. Okrem toho, Tesla nie len len automobilka, ale aj výrobca fotovoltických panelov a batérií pre domácnosti aj firmy.

Máte aj vy nakúpené akcie Tesly? Ako sa vám darí v obchodovaní? Dajte nám vedieť v komentároch.

4. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+