MojElektromobil

V roku 2020 si Tesla stanovila ambiciózny cieľ, ktorý znel 500 tisíc dodaných vozidiel. Dosiahnuť ho chceli aj vďaka intenzívnym dodávkam v posledných dňoch roka. Tie však boli aj za cenu nízkej kvality niektorých kusov, ako sme vás už aj informovali. Na aktuálne čísla upozornil web InsideEVs.

Štandardné výrobné kapacity fabriky v americkom Fremonte sa v minulom roku dočkali rozšírenia o závod v Šanghaji. Ten pomáhal najmä s výrobou Tesla Model 3, no v závere roka nabehla výroba Modelu Y. Aj s pomocou čínskej továrne tak chceli dosiahnuť ambiciózny cieľ a výrazne zvýšiť nielen výrobu, ale aj dodávky zákazníkom. Samozrejme, medziročný nárast je výrazný, no cieľ sa napokon splniť nepodarilo, aj keď iba tesne.

Výrazný nárast

Produkcia medziročne vzrástla o 40 percent a v roku 2020 celkovo vyrobili 509 737 elektromobilov. Z toho je 454 932 kusov Model 3 a Model Y, čo je medziročný nárast o 50 percent. Na druhú stranu, 54 805 kusov Model S a Model X znamená medziročný pokles o 13 percent. Z pohľadu výrobu by teda cieľ bol splnený, avšak oveľa dôležitejšie je, čo sa v skutočnosti dostane k zákazníkom.

Celkové dodávky sa zastavili na čísle 499 550 kusov, a teda ak sa ešte niečo nezmení, stanovený cieľ sa im nepodarilo splniť naozaj len tesne. Medziročný nárast v tomto prípade nie je až taký výrazný. Konkrétne automobilka zabezpečila o 36 percent viac dodávok. Ak sa pozrieme na konkrétne modely, tak čísla takmer kopírujú výrobu. V roku 2020 celkovo dodali 442 511 vozidiel Model 3 a Model Y s medziročným nárastom o 47 percent a 57 039 vozidiel Model S a Model X s medziročným poklesom o 15 percent.

Úspech v štvrtom kvartáli

Ak by sme sa pozreli na počet dodávok začiatkom roka, cieľ 500 tisíc by bol na oko naozaj vzdialený. Totiž, za prvé štyri mesiace 2020 Tesla dokázala dodať necelých 80 tisíc elektromobilov, čo zďaleka nevychádza. Dostať sa na očakávané čísla určite nebolo jednoduché aj kvôli pandémii, avšak rast v treťom a najmä štvrtom kvartáli bol naozaj výrazný. Ak by automobilka dokázala držať takéto tempo celý rok, zákazníkom by dokázala dodať cez 700 tisíc vozidiel.

V druhom kvartáli dodali len 90 tisíc áut, avšak v treťom išlo už o 140 tisíc vozidiel a v štvrtom 180 tisíc. Graf nižšie od InsideEVs pekne ukazuje nárast nielen medzi jednotlivými kvartálmi, ale aj medziročne.

tesla model 3 model y dodávky insideevs
Dodávky Tesla Model 3 a Model Y | Zdroj: InsideEVs


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

4. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+