MojElektromobil

Porsche tento týždeň otvorilo v nemeckom Lipsku najvýkonnejší nabíjací park v Európe. Pýši sa 18 stojanmi s 350 kW nabíjaním a ďalšie s pomalším nabíjaním. Park je poháňaný čistou energiou a jeho celková kapacita je až 7 MW.

Nemecká automobilka tu postavila 18 nabíjacích stojanov s nabíjacím výkonom 350 kW (DC), z toho 12 je verejne dostupných a 6 slúži pre interné využitie. Okrem toho sa tu nachádzajú 4 stojany s výkonom do 22 kW (AC) a ďalšie nabíjacie body s bližšie nešpecifikovaným výkonom.

nabijaci park porsche lipsko
Nabíjací park Porsche Lipsko s 350 kW nabíjaním (Foto: Porsche)

“Porsche Lipsko, aktuálne najvýkonnejší nabíjací park v Európe, je poháňaný energiou výhradne z obnoviteľných zdrojov. Funguje 7 dní v týždni, 24 hodín denne a pre zákazníkov všetkých značiek vozidiel,” píše Porsche na webe.

Zatiaľ bezplatne

Do konca marca bude nabíjanie bezplatné pre všetky vozidlá. Potom Porsche stojany spoplatní podľa roamingových cenníkov iných prevádzkovateľov.

Nabíjací park Porsche Lipsko výrazne posilní komfort nabíjania v centrálnom Nemecku. Podľa parametrov vozidla tu môžete nabiť 100 km dojazdu už za 5 minút nabíjania. Takto rýchlo je dnes schopné sa nabíjať jedine model Porsche Taycan Turbo S, a to konkrétne výkonom do 270 kW. Stojany podporujú vozidlá s nabíjacím portom CCS (Combined Charging System).

Záťažový test s 200 elektromobilmi

Nabíjací park sa nachádza v nádhernom areáli hneď vedľa testovacieho okruhu Porsche v Lipsku. Aby Porsche otestovalo stabilitu a výkonnosť nabíjacích staníc, dňa 29. 2. ich vystaví záťažovému testu. 200 elektrických vozidiel sa napojí na všetky stojany po dobu až 8 hodín. O výsledkoch a priebehu tohto testu vás budeme informovať.

Budúci najväčší nabíjací park v Európe sa buduje o takmer 500 km smerom na západ pri meste Hilden. Nabíjací park Kreuz-Hilden bude mať po dokončení 60 ultra-fast nabíjacích stojanov vrátane 40 stojanov Tesla Supercharger 3. generácie s výkonom do 250 kW.

22. februára 2020
Zdroj: InsideEVs, Porsche Leipzig

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+