MojElektromobil

Slávnostné predstavenie v Prahe sa nieslo v štýle evolúcie ľudstva od minulosti po budúcnosť. Porsche vidí budúcnosť v elektromobilite a predstavilo v našom regióne svoj prvý elektromobil Taycan.

Novinka Porsche Taycan od prvej chvíle pútala záujem médií a inak tomu nebolo ani naživo, keď sa pred očami prítomných pozvaných novinárov a zákazníkov objavili tri vozidlá. Taycan je v prvom rade pravé športové vozidlo. Porsche nenechalo nič na náhodu.

Športové srdce

Však sa presvedčte: zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,8 sekundy. Zrýchlenie z 0 na 200 km/h za 9,8 sekundy. Nový Taycan je údajne schopný urobiť viacero šprintov z 0 na 200 km/h takmer s rovnakým časom a bez straty výkonu. Maximálny výkon je 560 kW (761 koní) a krútiaci moment 1050 Nm. Koeficient odporu 0,22 bez kompromisov na dizajne.

Porsche Taycan biely exterier

Novinka sa pri svojom predstavení pochválila rekordom na legendárnom okruhu Nürburgring s časom 7:42 min. Stala sa tak najrýchlejším 4-dverovým plne elektrickým športovým automobilom.  

Taycan tiež drží prvenstvo za najviac prejdených kilometrov za 24 hodín. Bez problémov prešiel 3425 km. Tento rekord sa rodil na pretekárskej trati v Nardò v Taliansku a vozidlo si udržiavalo rýchlosť medzi 195 – 215 km/h. Je dôležité tiež uviesť, že 24-hodinová jazda prebiehala v najvyššej teplote vzduchu až 42 °C a pri teplote vozovky 54 °C. Taycan stihol prejsť túto vzdialenosť aj s nabíjaním.

Najlepší elektromobil

Porsche Taycan je štvormiestny elektromobil, ktorý má batériu s kapacitou 93 kWh. Na jedno nabitie zvládne prejsť 450 km. Impozantný je aj nabíjací výkon, ktorý činí 270 kW pri 800 V. To znamená, že na 100 km dojazd auto potrebuje 5 minút nabíjania.

Taycan má dva otvory na nabíjanie – na strane spolujazdca je možnosť pre DC nabíjanie, pri vodičovi je otvor na AC nabíjanie. Taycan bude od roku 2021 podporovať dokonca 350 kW nabíjanie na sieti špeciálnych staníc od Porsche.

Porsche Taycan biely kolesa

Dvojstupňová prevodovka zaručuje skvelý jazdný zážitok, prvý stupeň pre maximálnu akceleráciu v nízkych rýchlostiach, druhý pre vyššie rýchlosti. Jazdiť sme na Taycane v Prahe ešte nemohli.

Batéria sa nachádza v podlahe. Pri predstavení bolo spomenuté, že vďaka tomu je ťažisko poriadne nízko, dokonca nižšie, ako v prípade legendárneho Porsche 911. Na ceste bude novinka držať výborne.

Futuristický interiér s displejom aj pre spolujazdca

Futuristický interiér je plný displejov. Obsahuje 16,8″ zakrivený displej, 10,9″ dotykový displej a tiež 8,4″ dotykový panel v stredovej konzole. Zaujímavosť je displej pred spolujazdcom, ktorý informuje o trase ale aj ďalších parametroch jazdy. Interiér je luxusný a športový zároveň.

Dostupný v roku 2020

Porsche Taycan bol oficiálne predstavený 4.septembra. Taycan bude dostupný v dvoch verziach – Porsche Taycan a Taycan Turbo. Automobilka údajne registruje viac ako 30 tisíc rezervácií. Auto sa dostane na trh v roku 2020. Na našom trhu sa objaví začiatkom roka.

Porsche pripravuje aj špeciálnu starostlivosť o nových zákazníkov, ktorí si tento elektromobil zakúpia.

Galéria Porsche Taycan naživo

 

Náklady na pobyt a dopravu redaktora hradila spoločnosť Porsche Inter Auto Slovakia spol. s r.o.

21. novembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+