MojElektromobil

Japonská automobilová značka Nissan predala v celej Európe viac ako 250 000 elektrických vozidiel. Dosiahla tým významný míľnik, na ktorom sa podieľajú kompaktný rodinný sedan Leaf a plne elektrická dodávka e-NV200. Väčšinu predaja tvorí Leaf – s 208 000 predanými exemplármi. Prvý elektromobil pre masový trh, Nissan Leaf, debutoval v roku 2010. V súčasnosti sa predáva druhá generácia tohto vozidla, pričom dostala moderné asistenčné systémy. Napríklad ProPILOT a e-Pedal umožňujú vozidlo zrýchliť a zabrzdiť až do úplného zastavenia iba pomocou plynového pedála. Model Leaf e+ ponúka aj zvýšený dojazd: v mestskom cykle možno podľa WLTP absolvovať až 528 kilometrov, kombinovane 385 kilometrov.

Príchod úžitkovej verzie

V roku 2014 implantoval Nissan do segmentu  úžitkových vozidiel elektrickú dodávku e-NV200. Vybavená je účinným elektrickým pohonom a vysokonapäťovou akumulátorovou batériou s kapacitou 40 kWh. Na prepravu nákladu poskytuje ložný priestor s objemom až 4,2 m3. Nízke prevádzkové náklady ocenia remeselné podniky a iní komerční užívatelia. Sedemmiestny Nissan e-NV200 Evalia zas naplní požiadavky pri prevoze osôb.

Oba modely sa úspešne predávajú v Nemecku – Leaf si od uvedenia na trh našiel 15 774 zákazníkov a e-NV200 zaznamenal odbyt 4724 kusov.

Plány do budúcnosti

Spoločnosť Nissan chce do konca roka 2023 predávať tri štvrtiny automobilov s elektrickým pohonom. Na začiatku 30. rokov tohto storočia by mali byť všetky  vozidlá na kľúčové trhy Japonska, Číny, USA a Európy dodávané iba ako elektromobily.

Okrem novej dodávky, ktorá sa predstaví onedlho, príde aj plne elektrický crossover Ariya. Na európske trhy sa dostane v polovici roka 2022. Na ceste ku klimatickej neutralite do roku 2050 sa Nissan spolieha aj na Nissan EV36Zero – kompetenčné centrum EV, ktoré sa buduje v britskom Sunderlande za približne jednu miliardu libier šterlingov (asi 1,17 miliardy eur), vytvára jedinečný ekosystém. Kombinuje výrobu elektrických vozidiel a vysokonapäťových akumulátorových batérií s využitím obnoviteľných zdrojov energií. Spoločnosť Nissan stavia na mieste nový plne elektrický model crossoveru, ktorý kombinuje novú generáciu dizajnu vozidla, účinnosti a technológie akumulátorových batérií.

Okrem toho sa vo francúzskom Maubeuge, kompetenčnom aliančnom centre, vyrába aj Nissan pick-up. Vozidlo je v ponuke v rôznych variantoch s elektrickými a spaľovacími motormi, aby naplnilo potreby čo najväčšieho počtu zákazníkov.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

8. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+