MojElektromobil

Objem finančných prostriedkov vyčlenených na dotácie v rámci projektu Zelená domácnostiam bude navýšený o dodatočných 30 miliónov €. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva SR a Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Podľa pôvodného zámeru bolo na dotácie formou poukážok vyčlenených 15 miliónov €, čo sa vzhľadom na počet záujemcov ukázalo ako veľmi nedostatočný objem finančných prostriedkov: 15-miliónové dotácie na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu sa minuli za 11 minút. Rezort hospodárstva nakoniec podporí domácnosti dotáciami v celkovej výške 45 miliónov eur (pôvodných 15 miliónov + nových 30 miliónov €).

Výrazné úpravy

Celé to teraz má niekoľko výrazných úprav. Kľúčové je, že dodatočných 30 miliónov € bude možné využiť na fotovoltické panely, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá a kotly na biomasu. Výška podpory pre jednotlivé zariadenia zostáva zachovaná, tak ako to bolo pôvodne zamýšľané – 3400 € na tepelné čerpadlo, 1500 € na fotovoltiku, 1400 € na slnečné kolektory a 1500 € na kotol na biomasu.

Registrácie na získanie finančných dotácií nebudú obmedzené vyčlenenou sumou. Zaregistrovať sa a prejaviť tak záujem môže každý. Dostane registračný kód a musí si nájsť dodávateľa, ktorý mu potvrdí, že zariadenie dodá do troch mesiacov. Až potom dodávateľ registračný kód od klienta nahlási SIEA. Následne plynú tri mesiace, kedy musí prebehnúť inštalácia zariadenia a odovzdanie potrebných dokumentov do SIEA. Po splnení týchto náležitostí bude dotácia uvoľnená.

Ako prebieha dotácia? | Foto: Michal Chabada

Registrácie nebudú obmedzené vyčleneným alokovaným objemom finančných prostriedkov. Zaregistrovať sa bude môcť každý, pričom sa počíta s tým, že prebehnúť môžu aj stovky tisíc registrácií. Neexistujú konkrétne limity, kedy sa registrácia zatvoria, predpokladá sa, že bežať budú až do konca roka. Samotná registrácia totiž predstavuje len “prejavenie záujmu”. Registrácia bude spustená 13. júna 2022.

Nová schéma dotačného mechanizmu v skratke

  • Registrácia bude spustená 13. júna 2022.
  • Žiadateľ sa zaregistruje – https://zelenadomacnostiam.sk/.
  • Žiadateľ dostane unikátny aktivačný kód.
  • Žiadateľ si nájde dodávateľa, s ktorým uzatvorí dohodu/zmluvu – zoznam zapojených zhotoviteľov.
  • Dodávateľ preberie kód a nahlási ho do SIEA.
  • Inštalácia zariadenia musí prebehnúť do 90 dní, od dátumu nahlásenia kódu na SIEA. Samotný kód má platnosť až 18 mesiacov, nahlásený do SIEA teda môže byť pokojne aj po pol roku od dátumu vydania, a podobne.
  • Do SIEA je v termíne 90 dní nutné odovzdať faktúru a fotodokumentáciu nainštalovaného zariadenia.
  • Až potom SIEA dotáciu vyhodnotí a preplatí.

Tri mesiace by mali byť dostatočne dlhou dobou na to, aby bol dodávateľ schopný zariadenia dodať a nainštalovať. Ľudia by si mali vhodne zvoliť dodávateľa. MH SR uvádza, že pripravila zoznam približne 1250 overených zhotoviteľov, aby bolo úplne jasné, na koho sa žiadatelia môžu obrátiť. Ministerstvo s SIEA budú schopní do procesu čiastočne vstupovať vďaka tomu, že majú presný prehľad o tom, koľko kódov nahlásil ktorý dodávateľ.

Náš tip
Greenpower Slovensko II: Unikátne preteky elektrických formúl sa blížia! Študenti si sily zmerajú už túto sobotu
6. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+