MojElektromobil

Preteky elektrických automobilov, ktoré si navrhnú a poskladajú tímy detí na základných školách, sa už blížia. Finále Greenpower Slovensko II pod záštitou projektu Greenpower Slovensko prebehne už 11. júna 2022 v priestoroch areálu Motokáry Dlhá.

Druhý ročník pretekov elektrických automobilov bude hostiť až 13 konštrukčných tímov zo základných a stredných škôl. Zmeria rýchlosť na trati, ale aj schopnosť spolupracovať v tíme a riešiť problémy.

Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách: 7 tímov zo základných škôl ukáže svoje stroje Goblin a 6 tímov zo stredných škôl predvedie formule F24. Preteky budú spätnou väzbou ku priebehu navrhovania, stavania automobilu, ale aj k starostlivosti o automobil, či ku kvalite prípravy.

Jedinečný vzdelávací projekt

Unikátny vzdelávací projekt Greenpower Slovensko si za cieľ dáva deti motivovať a smerovať k tomu, aby sa nebáli venovať technike a automobilovému priemyslu. Chce im ukázať, že technický smer môže byť poriadne zaujímavý a plný rôznych inšpirácií.

Práve na návrhu elektrických formúl, ktoré nakoniec vyrazia na trať, jasne demonštruje, aké dôležité je  zrozumiteľne a rešpektujúco komunikovať, kriticky myslieť, či vzájomne si dávať zreteľnú a jasnú spätnú väzbu. Ukazuje aj to, že svet vedy, techniky a matematiky je zábavný a potrebný, to všetko prostredníctvom sveta elektrických formúl.

Školy dostanú formulu s elektromotorom a konštrukčné tímy zložené zo študentov ju musia poskladať, upraviť, vyladiť a otestovať, aby sa s ňou nakoniec postavili rivalským tímom vo finálnych pretekoch. Všetky tímy pracujú od začiatku projektu s tromi hlavnými výzvami: NAVRHNI, POSTAV (zostav zo stavebnice) a PRETEKAJ.

Tím žiakov má za úlohu do určitého termínu poskladať z dielov spoločnosti Greenpower elektrický automobil. Žiaci a žiačky teda zostavia základnú konštrukciu, karosériu, elektroinštaláciu a motokáru následne spojazdnia. Súčasťou projektu je aj tréning a príprava na samotné preteky, nachádzanie prípadných problémov a práca na riešeniach.

Projekt nie je len súťažou, ale aj komplexným vzdelávacím ekosystémom. Vzdelávanie na školách prirodzene dopĺňa, dáva mu zmysel a obohacuje o tréning zručností pre 21. storočie. Výhodou je vzájomné prepájanie škôl s prostredím podnikateľov, podnikov ale aj samosprávy a rodičov samotných žiakov.

Foto: Greenpower Slovensko

Bezplatný vstup

Preteky na Motokárovej dráhe v Dlhej pri Trnave sú prístupné pre všetkých záujemcov a záujemkyne. Vstup na podujatie je skutočne voľný, a preto pozývame skutočne všetkých, ktorých zaujíma motošport, ale aj veda, elektromobilita, alebo vzdelávanie a rôzne zaujímavé prístupy k nemu, pretože pretekať budú usilovné tímy žiakov/žiačok a študentov/študentiek, ktoré si spoločne postavili vlastné elektrické formule.

Preteky elektrických Goblinov a F24 si môžu záujemkyne a záujemcovia prísť pozrieť už 11. júna o 9.00 Motokárovej dráhe v Dlhej pri Trnave.

Uvidíte automobilové pretekárske tímy verne simulujúce činnosť malej inovatívnej technologickej firmy fungujúcej v konkurenčnom prostredí. Možno si všimnete ako sa dá, už možno aj v 5. ročníku pochopiť základné princípy sveta práce, v ktorom raz budú žiaci fungovať.

Foto: Greenpower Slovensko

Inžiniersky mindset pre 21. storočie

OZ Greenpower to schools priniesla na Slovensko myšlienku, ktorá patrí organizácii Greenpower Education Trust. Vznikla vo Veľkej Británii v roku 1999. Vychádzala z aktuálneho nedostatku kvalitných inžinierok a inžinierov na trhu práce. Hlavným cieľom je podporiť u detí zápal pre vedu, techniku, inžinierstvo a matematiku (STEM) prostredníctvom motoristického športu.

Za 10 rokov existencie Greenpower Education Trust prechádza procesom ročne viac ako 10 000 detí po celom svete. Projekt pritiahol a udržal aj mnoho silných sponzorov z oblastí technológií a IT biznisu. Finálne preteky Greenpower Slovensko tento rok podporili Greenway, Voltia alebo aj Nadácia VolksWagen.

7. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+