MojElektromobil

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v pondelok 16. mája 2022 spustila registračný systém pre podávanie žiadostí na dotácie určené na podporu inštalácie tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu. Na tento účel bolo vyčlenených 15 miliónov €.

Z pohľad záujemcov to dopadlo veľmi podobne ako v prípade druhého kola dotácií na nákup elektromobilov a plug-in hybridov v roku 2019. Vtedy sa vyčlenených 6 000 000 € vyčerpalo za 3 minúty 41 sekúnd, v prípade dotácii na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu z pondelka to bolo 11 minút. Na enormný záujem zo strana uchádzačov upozornil portál ZelenáDomacnostiam.

Žiadosť ešte treba potvrdiť

Žiadosti už nie je možné podávať. Informačný systém totiž bude oprávneným žiadateľom vydávať poukážky v utorok 17.5.2022 o 11. h. , respektíve v stredu 18.5.2022 o 11. h. Do vydania poukážky je možné podanú žiadosť v prípade potreby upraviť. Číselný zoznam všetkých žiadostí, ku ktorým budú poukážky vydané, je dostupný na stránke projektu v časti Žiadosti čakajúce na vydanie poukážky.

Pre zaradenie do zoznamu je dôležité, aby domácnosť najneskôr do 24 hodín od vyplnenia žiadosti potvrdila záujem o poukážku prostredníctvom zaslaného linku, ktorý bol odoslaný elektronicky na e-mailovú adresu. Prvé žiadosti boli podľa zverejneného prehľadu potvrdené v ranných hodinách 17. mája, pričom postupne pribúdajú. V čase písania tohto článku si na finančnú podporu záväzne nárokovalo 92 záujemcov (potvrdenie kliknutím na aktivačný link).

Vyhrali rýchle prsty

Pôvodne mali byť spustené aj dotácie na fotovoltické panely a na solárne kolektory. Ministerstvo hospodárstva však tejto dvojici dalo stopku, čo odôvodňovalo obavami, že vyhradené finančné prostriedky by pri podpore viacerých systémov boli vyčerpané príliš rýchlo. Preto sa nakoniec spustili len dotácie na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu.

Predpoklad bol taký, že týmto spôsobom sa dotácia ujde každému záujemcovi, ktorý splní podmienky. Ako termín na ukončenia podávania žiadostí bol stanovený 31. máj 2022, prípadne termín, kedy sa vyčerpajú alokované zdroje projektu Zelená domácnostiam.

Nakoniec sa aj napriek úpravám naplnilo presne to, čoho sa ministerstvo obávalo – 15 miliónov sa minulo za 11 minút. Pri podávaní žiadostí opäť “vyhrali rýchle prsty”. Spomeňme ešte, že maximálna možná výška príspevku bola v prípade tepelných čerpadiel stanovená na 3 400 €, pri kotloch na biomasu to bolo 1 500 €.

Náš tip
Štát podporí výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. V aktuálnej výzve je pripravených 18 miliónov €
17. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+