MojElektromobil

Po dotáciách na podporu výstavby zariadení na výrobu zeleného vodíka z apríla 2022 prichádza zo strany Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) nová dotačná výzva. Tentokrát na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Cieľom výzvy je zvýšenie výroby elektrickej energie z OZE v súlade s požiadavkami Integrovaného národného energetického a klimatického plánu.

Nová výzva bola oficiálne zverejnená 12. mája 2022. Prípadní záujemcovia o získanie podpory z Plánu obnovy a odolnosti SR môžu svoje žiadosť prekladať 2 mesiace, to znamená, že výzva bude uzatvorená 12. júla 2022. Podporené môžu byť nové zariadenia na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie s celkovým inštalovaným výkonom minimálne 0,5 MW a maximálne 50 MW.

Môžete použiť rôzne obnoviteľné zdroje ako sú solárna, veterná, geotermálna energia, ale aj energia z biomasy, bioplynu, skládkového plynu alebo plynu z čistiarní odpadových vôd.  Hlavné kritériá na posudzovanie budú výška nákladov na MWh vyrobenej elektriny, aj garancia environmentálnej udržateľnosti.

Predkladané projekty musia byť prirodzene realizované na území Slovenskej republiky. Celkovo sú na tento účel vyčlenené finančné prostriedky vo výške 18 miliónov €. Na jeden projekt môže oprávnený záujemca získať podporu do výšky maximálne 3 milióny €.

Poskytovanie prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti podľa tejto výzvy sa realizuje nenávratným spôsobom na základe predloženej žiadosti a za podmienok ustanovených v predmetnej výzve a súvisiacich dokumentoch. Maximálna intenzita pomoci je v závislosti od miesta realizácie projektu: Nitriansky kraj, Trnavský kraj, Trenčiansky kraj, Žilinský kraj, Banskobystrický kraj, Prešovský kraj, Košický kraj do 60%; Bratislavský kraj do 45 %.

Žiadosť o poskytnutie prostriedkov mechanizmu (ďalej aj „žiadosť“) je možné doručiť MH SR jedným z nasledujúcich spôsobov:

  • elektronicky prostredníctvom elektronickej schránky MH SR zriadenej v rámci Ústredného portálu verejnej správy
  • listinne, a to: osobne do podateľne MH SR v pracovných dňoch v čase 8:30 – 11:30 a 12:00 – 15:00 alebo  prepravnou spoločnosťou (pošta, kuriér) na korešpondenčnú adresu MH SR

Všetky podrobnosti o aktuálnej výzve, vrátane podmienok, formulárov, termínov a podobne, nájdete na oficiálnej stránke Komponent 1 OZE – Výzva zameraná na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie.

Stručný prehľad výzvy | Zdroj: MH SR
Náš tip
Veľké plány Sulíka: Do vodíka poputuje takmer miliarda eur
13. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+