MojElektromobil

Hoci sa o ňom hovorí ako o prvom cenovo dostupnom Volkswagene na trhu, nie je to úplne tak. Mnohí si pamätáte výborný Volkswagen e-UP, ktorý bol uvedený už v roku 2013. Išlo o malé mestské vozidlo s malou batériou s kapacitou 18,7 kWh. Neskôr prišiel refreshnutý variant s väčšou, 32,3 kWh batériou. Avšak automobilka tento model aj napriek predajným úspechom už nevyrába.

Portál Teraz.sk informoval o tom, že Volkswagen oficiálne potvrdil plány vyrobiť elektromobil s cenovkou približne 20 tisíc eur. Ide pritom o akúsi magickú cenovú hranicu, v rámci ktorej povedú automobilky v blízkej budúcnosti silný boj o zákazníka. Elektromobily sa stávajú čoraz populárnejšími a práve tieto modely by mohli ich rozmach posunúť na novú úroveň.

Automobilka informáciu oznámila tento utorok po zasadnutí predstavenstva. Vozidlo sa bude vyrábať v Európe, no presná lokalita zatiaľ oznámená nebola. Taktiež nevieme ani značku, pod ktorou bude elektromobil vyrobený. Oficiálne predstavenie je naplánované na rok 2027.

“Na to, aby sa elektromobilita stala široko akceptovanou, potrebujeme atraktívne vozidlá, najmä v základnom segmente. Prísľub našej značky znie: elektrická mobilita pre každého. Tento sľub sa teraz plní v skupine základných značiek.”

Thomas Schäfer, šéf Volkswagenu

Volkswagen si cenovo dostupný elektromobil vyrobí sám. Partnerstvo s Renaultom sa nekoná

21.5.2024

Volkswagen ID.1 bude najmenším a najdostupnejším elektrickým vozidlom značky. Pôvodne mal byť pripravený v spolupráci s automobilkou Renault, no nakoniec sa tak nestane. Plány uviesť cenovo dostupné vozidlo však zostávajú, značka si ho vyrobí sama. Na tému upozornil portál Electrek.

Pôvodná správa, ktorá obletela svet na prelome rokov 2023 a 2024, naznačila partnerstvo Volkswagenu a Renaultu. Automobilky mali spoločne pracovať na malom cenovo dostupnom elektromobile s cenou do 20 tisíc eur. Správa v tom čase uvádzala, že rozhovory boli len vo veľmi skorom štádiu. Avšak hovorca francúzskej automobilky vysvetlil, že pre udržanie konkurencieschopnosti bude partnerstvo nevyhnutné.

Nemali by ste prehliadnuť:

Diskusie údajne naberali dobrý smer, no teraz je to všetko úplne inak. Automobilky od svojho plánu upustili a každá z nich sa vydá vlastným smerom. Renault napríklad plánuje tiež predstaviť vozidlo podobnej kategórie a tiež s cenou do 20 000 €. Elektrický Renault Twingo by mal byť predstavený v roku 2026.

Každá automobilka pôjde svojou cestou

Zdroje hovoria o tom, že sa automobilkám nakoniec nepodarilo nájsť spoločnú reč. Niektoré zase spomínajú to, že Volkswagen sa rozhodol malý cenovo dostupný elektromobil vyvíjať samostatne. Aj keď sa o Volkswagene ID.1 hovorí už dlhšie, finálne rozhodnutie o tom, či bude vôbec predstavený, by malo padnúť v priebehu niekoľkých týždňov. Plánom však je uviesť cenovo dostupný elektromobil do roku 2027.

VW ID.2all | Zdroj: Volkswagen

Počas minulého roka Volkswagen odhalil svoj doteraz najlacnejší model ID.2all, ktorý má spájať priestrannosť Golfu a kompaktnosť Pola. Tento model by mal začínať na cene približne 25 tisíc eur a má ukázať, akým smerom sa chce značka posúvať.

Volkswagen ID.1 by mal niektoré komponenty zdieľa práve s modelom ID.2all. Zaujímavý by mohol byť napríklad elektromotor s výkonom 231 koní poháňajúci prednú nápravu. Očakáva sa, že batéria by mohla mať kapacitu 38 kWh.

Náš tip
Volkswagen predstavil nové plug-in hybridné Golfy. GTE model je výkonnejší ako GTI
31. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+