MojElektromobil

Nižšie uverejnený text je prvou kapitolou z ebooku Príručka elektromobilistu 2024 – Čo zvážiť pri kúpe elektromobilu?, ktorý si môžete úplne bezplatne stiahnuť tu.

V prípade, že máte záujem o tlačenú formu 2. revidovanej verzie Príručky elektromobilistu, získať ju môžete počas výstavy Salón Elektromobilov 2024. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke podujatia.

Základné pojmy: Tieto skratky by ste mali poznať

Tak, ako narastá počet elektromobilov na cestách, tak rastie aj celkové povedie o e-mobilite. Elektromobilita má svoj vlastný žargón. Rôzne pojmy, skratky a označenia, ktoré pre nováčika môžu znieť ako španielska dedina. Netreba mať žiadne obavy. Tie najzákladnejšie si jednoducho vysvetlíme.

AC – skratka pre striedavý prúd, ktorá sa používa v kontexte možností pre nabíjanie elektromobilu. Vo všeobecnosti sa zvykne hovoriť o pomalom AC nabíjaní, pri ktorom sa využíva palubná nabíjačka vozidla. Ide o lacné nabíjanie a šetrné pre batériu.

Akumulátor – formálne správne označenie pre chemický zdroj elektrického napätia, ktorý je možné opakovane nabíjať. Hoci to technicky nie je správne, bežne sa ako synonymum používa pojem batéria. 

BEV – skratka anglického označenia Battery Electric Vehicle. Po našom batériový elektromobil, vozidlo bez spaľovacieho motora.

BMS – skratka pre Battery Management System, teda batériový manažment. Ide o pokročilé technologické riešenie, ktoré sa stará o optimálnu správu a stav batérie.

CCS – skratka pre Combo Charging System, teda nabíjací konektor elektromobilu, ktorý podporuje nabíjanie jednosmerným aj striedavým prúdom.

DC – skratka pre jednosmerný prúd. V kontexte s nabíjaním elektromobilov sa zvykne hovoriť o „rýchlom DC nabíjaní.“ Nabíjacia stanica v tomto prípade striedavý prúd (AC) mení na jednosmerný prúd (DC), pričom sa pri nabíjaní nevyužíva zabudovaná palubná nabíjačka, ale tok energie spravuje batériový manažment vozidla. Zjednodušene povedané sa energia posiela priamo do akumulátora, čo umožňuje jeho rýchlejšie nabitie. DC nabíjanie je výrazne rýchlejšie, no aj drahšie než AC nabíjanie.

Degradácia batérie – pokles celkovej kapacity akumulátora v elektromobiloch, ku ktorému dochádza pri dlhodobom používaní. Celková kapacita neustálym nabíjaním postupne klesá, čo sa v praxi prejavuje na znížení maximálneho dojazdu na jedno nabitie.

Elektromobil – štandardne označuje batériový elektromobil. Vozidlo jazdiace čisto na elektrickú energiu bez prítomnosti spaľovacieho motora. 

Frunk – skrátené označenie pre „Front Trunk,“ teda menší batožinový priestor umiestnený pod prednou kapotou vozidla. Vhodný na uloženie menšieho nákupu, nabíjacích káblov alebo batožiny menších rozmerov.

CHAdeMO – konektor na nabíjanie elektrických vozidiel, ktorý využíva jednosmerný prúd (DC). Zvyknú ho používať modely z japonskej produkcie.

ICE – skratka pre Internal combustion engine, teda spaľovací motor. Skratka ICE typicky označuje autá so spaľovacími motormi.

kW – skratka pre kilowatt. Pri elektrických autách sa používa na vyjadrenie nabíjacieho výkonu, ako aj na vyjadrenie výkonu elektromotora.

kWh – skratka pre kilowatthodinu. Pri elektromobiloch a plug-in hybridoch sa používa na vyjadrenie spotreby energie na 100 kilometrov, či vyjadrenie kapacity batérie.

Predohrev batérie – vozidlo po manuálnej alebo automatickej aktivácii zohrieva batériu na optimálnu pracovnú teplotu, čo umožňuje vyšší nabíjací výkon, resp. predĺženie životnosti akumulátora.

Qi – technický štandard pre bezdrôtové nabíjanie. Používa sa pri popise výbavy vozidla, kedy signalizuje, že smartfóny je v aute možné nabíjať bezdrôtovo.

Rekuperácia – označenie systému, kedy kinetická energia získavaná pri brzdení a spomaľovaní elektromobilu spätne nabíja akumulátor namiesto premeny na teplo v prípade použitia brzdového systému. Týmto spôsobom je možné predĺžiť dojazd.

Tepelné čerpadlo – technické riešenie, ktoré v elektromobile slúži na využívanie odpadového tepla pre ohrev kabíny a zlepšuje tým efektivitu využívania elektrickej energie.

Type 2 – nabíjací konektor európskeho štandardu pre pripojenie elektrického vozidla k nabíjacej stanici. Niekedy sa označuje aj ako Typ 2 alebo Mennekes. 

UFC – skratka pre Ultra Fast Charging, teda ultrarýchle nabíjanie. Označujú nabíjacie stanice s najvyšším výkonom, teda ľudsky povedané “najrýchlejšie nabíjačky”. 

V2G – skratka Vehicle-to-grid. Súbor technológií, ktoré zastrešujú obojsmernú výmenu energie medzi elektrickým vozidlom a distribučnou sieťou. Elektromobil vďaka tomu môže slúžiť ako dočasné úložisko energie, ktorú v prípade potreby vráti do siete.

V2L – Vehicle-to-Load. Označuje možnosť nabíjania ľubovoľného zariadenia s využitím akumulátora elektrického vozidla. Napríklad napájanie kávovaru, pracovného náradia, nabíjanie notebooku a podobne. 

WLTP – Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure. Celosvetový testovací štandard, na základe ktorého výrobcovia vozidiel udávajú spotrebu a emisie svojich áut. Výsledná hodnota má mať relatívne blízko k údajom z reálnej premávky.

19. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+