MojElektromobil

Požiare vozidiel predstavujú závažné riziko nielen pre bezpečnosť motoristova ale aj pre ich samotný majetok. Okrem toho môžu mať negatívny vplyv aj na životné prostredie. Čo robiť prípadne ako sa vyhnúť požiaru auta? Téme sa venoval portál normantaylor.com, ktorý tiež zverejnil zoznam áut, ktoré horia najviac.

Odhaduje sa, že v Spojených štátoch dôjde každú hodinu k 19 požiarom áut. Požiar auta tak predstavuje 1 z 8 telefonátov, určených pre hasičov. Takmer 25 % požiarov vozidiel je spôsobených poruchou zariadenia alebo zdrojom tepla v aute. Od roku 2012 výrobcovia áut zvolali viac ako 9,5 milióna áut kvôli chybným dielom, ktoré môžu spôsobiť požiar.

Viaceré automobily na ktoré boli bezpečnostné zvolávacie akcie sa vznietia práve kvôli bežným chybám vozidla. Tými môže byť napríklad výrobná alebo iná konštrukčná chyba niektorých súčiastok. Samozrejme nie každé vozidlo, ktoré má technickú chybu vzplanie, no pri jazde na poruchovom vozidle vám hrozí oveľa vyššie riziko.

Potenciálne príčiny požiaru vozidiel

 • Silné úniky motorového oleja, ktoré spôsobujú, že motor už nemá bezpečné množstvo oleja a následne sa prehrieva.
 • Zabudnuté horľavé materiály pod kapotou, ako sú handry alebo papierové utierky používané na čistenie.
 • Prehriate brzdy môžu spôsobiť vznietenie pneumatík a brzdových doštičiek.
 • Nedostatočná údržba môže spôsobiť opotrebovanie gumových hadíc a tesnení. Následne vznikne únik horľavých kvapalín.
 • Nebezpečné môžu byť aj neodborné úpravy na vozidle.
 • Lacné diely alebo neodborná montáž niektorých dielov môžu mať tak isto veľmi nebezpečné následky.

Ktoré autá horia najčastejšie?

Kia a Hyundai sú jedny z najrizikovejších vozidiel z hľadiska vzniknutia požiaru. Zaraďujeme ich do jednej skupiny, pretože vozidlá majú veľa spoločných dielov – najmä tých, ktoré súvisia so vznikom nebezpečenstva požiaru. Od roku 2015 tieto dve automobilové značky zvolali 2,3 milióna vozidiel pre riziko požiaru motora. Koncom roka 2019 dosiahli vyrovnanie 760 miliónov dolárov za požiare áut, ktoré nesúviseli priamo s nehodou.

KIA

V roku 2018 Highway Loss Data Institute vyšetroval nehavarijné požiarne poistné udalosti pre stredne veľké vozidlá Hyundai a Kia. Zistili, že u týchto áut je viac ako dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať nehodu súvisiacu s požiarnym poistením ako porovnateľné autá od iných výrobcov.

2010 – 2016 Soul
2011 – 2014 Optima & Optima Hybrid
2011 – 2014 Sorento
2008 – 2009, 2011-2012 Sportage
2021 Stinger

HYUNDAI

Od majiteľov vozidiel Kia a Hyundai boli tiež podané stovky sťažností, pričom vodiči hlásili, že autá počas jazdy horia alebo im tlejú káble v motorovom priestore. Niektoré problémy spojené s rizikom požiaru boli také vážne, že majitelia vozidiel boli vyzvaní, aby parkovali svoje vozidlá v exteriéri a ďaleko od svojich domovov alebo iných budov v prípade, že by auto spontánne začalo horieť.

2011 – 2014 Sonata & Sonata Hybrid
2011 – 2014, 2016 – 2018 Santa Fe
2013 – 2014 Sport
2011 – 2013 Tuscon

Ioniq 6 pred štadiónom Atletico Madrid | Foto: Hyundai

Prečo majú vozidlá Kia a Hyundai také vysoké riziko vzniku požiaru? Existuje mnoho dôvodov, prečo sú tieto vozidlá náchylnejšie na vznietenie. Problémy siahajú od netesnosti olejovej vane, ktorá spôsobuje prehriatie a vznietenie motora, až po chybné kľukové ložiská. Týka sa to mnohých vozidiel, pretože Kia a Hyundai zdieľajú veľa identických dielov.

SUBARU

V decembri 2022 Subaru oznámilo bezpečnostné zvolávanie pre viac ako 270 000 vozidiel Ascent vyrobených v rokoch 2019 – 2022. Dôvodom mala byť porucha, ktorá zvyšuje riziko požiaru.

Problém pramení z nesprávnej inštalácie uzemňovacej skrutky počas výroby vozidiel. Táto skrutka upevňuje uzemňovaciu svorku ohrievača s pozitívnym teplotným koeficientom. Keď je táto skrutka príliš voľná, zvyšuje sa pravdepodobnosť roztavenia uzemňovacej svorky a vzniku požiaru. Subaru odporúča majiteľom Ascentov 2019 – 2022 parkovať svoje autá mimo garáží, prístreškov alebo iných budov. Automobilka tiež odporúča nenechávať vozidlo bez dozoru, pokiaľ je spustený motor.

MERCEDES

V januári 2023 Mercedes-Benz zvolal takmer 28 000 vozidiel, ktorým hrozilo nebezpečenstvo požiaru v dôsledku problému s káblovým zväzkom. Táto chyba spôsobila, že sa voda z externých zdrojov dostala do elektrických spojov káblového zväzku. Voda na elektrických komponentoch môže spôsobiť skrat, čo vedie k zvýšenému riziku požiaru, a to aj v prípade ak je zapaľovanie vypnuté na dlhší čas.

2019 – 2021 Mercedes-Benz CLS53
2019 – 2023 Mercedes-Benz E53 Cabriolet
2019 – 2023 Mercedes-Benz E53
2019 – 2023 Mercedes-Benz E53 kupé
2019 – 2023 Mercedes-Benz GT53
2021 – 2023 Mercedes-Benz GT43
2019 – 2023 Mercedes-Benz CLS450
2021 – 2023 Mercedes-Benz E450 Cabriolet
2021 – 2023 Mercedes-Benz E450 kombi
2021 – 2023 Mercedes-Benz E450 kupé
2021 – 2023 Mercedes-Benz E450

FORD

Spoločnosť Ford zvolala kvôli požiarnej bezpečnosti viac ako 39 000 vozidiel. Zároveň vyzvala majiteľov vozidiel, aby kvôli zvýšenému riziku požiaru parkovali svoje autá v exteriéri. Vodiči hlásili požiare, keď ich autá boli odstavené, a počas jazdy bol z priestoru pre cestujúcich vpredu cítiť zápach a dym.

explorer
Ford Explorer | Zdroj: Ford

Problémy nastávali pri modeloch z roku 2021 Ford Expeditions a Lincoln Navigators. K požiarom vozidiel Ford došlo hlavne vtedy, keď boli autá zaparkované a s vypnutým motorom. Hoci značka neuvádza konkrétny dôvod, podľa dostupných informácií majú vozidlá zvýšené riziko požiaru a to aj v prípade, že motor je vypnutý a vozidlo je zaparkované.

CHEVROLET

Viac ako 50 000 modelov Chevrolet Bolt a Bolt EUV z rokov 2017 – 2022 bolo stiahnutých z trhu z dôvodu zvýšeného rizika požiaru. Značka vyzýva majiteľov Bolt, ktorých sa zvolávacie akcie týkajú, aby parkovali vonku a nenechávali svoje autá nabíjať cez noc. Problém s rizikom požiaru je spôsobený poruchou batérie vozidla. Našťastie sa tento problém dá vyriešiť aktualizáciou softvéru uskutočnenou u predajcu GM EV.

MITSUBISHI

Mitsubishi zvolalo 45 000 vozidiel s možným únikom prevodovej kvapaliny, z ktorých väčšina boli SUV Outlander Sport Crossover z roku 2015. Netesnosti prevodovky sú tak isto nebezpečné. Ak na horúci povrch vytečie dostatočné množstvo prevodovej kvapaliny, môže sa vznietiť a spôsobiť požiar.

Ako postupovať v prípade, že ste svedkom, prípadne účastníkom požiaru vozidla?

 1. Ak je to možné, čo najrýchlejšie zastavte vozidlo na bezpečnom mieste mimo hlavnej cesty, ďaleko od ďalších vozidiel, budov alebo horľavých materiálov.
 2. Okamžite vypnite motor vozidla. To pomôže zastaviť prísun paliva a minimalizuje riziko ďalšieho rozšírenia požiaru.
 3. Bezpečne opustite vozidlo a skontrolujte, či sú aj ostatní pasažieri v bezpečí.
 4. Ďalším krokom je kontaktovanie tiesňovej linky, kde treba oznámiť presnú polohu vozidla a podať podrobné informácie o požiari.
 5. Udržiavajte bezpečnú vzdialenosť od horiaceho vozidla.
 6. Za žiadnych okolností sa nevracajte do horiaceho vozidla a to ani v prípade, že máte pocit, že ste situáciu zvládli. Požiar môže byť nepredvídateľný a nebezpečný.

Nevyhnutnosťou je prevencia

Prevencia je v tomto prípade nevyhnutná. Pravidelná údržba vozidla a sledovanie možných problémov s palivovým systémom, elektrickými okruhmi a inými časťami vozidla môže pomôcť predchádzať požiarom.

Požiare vozidiel sú vážnym a nebezpečným javom, ktorý môže spôsobiť nielen materiálne škody, ale aj negatívne dôsledky na ľudské životy a životné prostredie. V prípade požiaru vozidla je kľúčové zachovať chladnú hlavu a postupovať najmä v záujem vlastnej bezpečnosti. Rýchle opustenie vozidla a včasný kontakt tiesňovej linky sú v tomto prípade nevyhnutné. Požiar vozidla trvá vo väčšine prípadov iba niekoľko minút.

Náš tip
GreenWay prináša na Salón Elektromobilov letnú slobodu s vetrom vo vlasoch
21. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+