MojElektromobil

Juhokórejská automobilka Hyundai vyvíja nové technológie, vďaka ktorým má byť jazda pre vodičov bezpečnejšia a pohodlnejšia. Jednou z ich najnovších inovácií je e-Corner System, ktorý sľubuje, že zjednoduší paralelné parkovanie, informuje Hyundai.

Systém krabieho parkovania predstavuje novú technológiu, ktorá umožňuje autu pohybovať sa do strán, čím uľahčuje parkovanie v stiesnených priestoroch. S týmto systémom môžu vodiči oveľa ľahšie zaparkovať v úzkych uličkách alebo paralelne zaparkovať na malom mieste.

Nemali by ste prehliadnuť:

Tento nový systém vyvinuli inžinieri Hyundai, ktorí využili pokročilé technológie na uľahčenie jazdy a parkovania. Crab Parking dosahuje použitím elektromotorov umiestnených v kolesách, ktoré sa môžu otáčať o 90 stupňov, čo umožňuje pohyb vozidla do strán.

Hyundai testoval túto technológiu na svojom elektrickom vozidle Ioniq 5, ktoré má rázvor 3 000 mm. Funkcia sa aktivuje tlačidlom na kľúčoch auta alebo cez infotainment auta. Predstavuje významné vylepšenie existujúcich parkovacích asistenčných systémov, ktoré môžu vodičom pomôcť nielen pri parkovaní predom automobilu, ale aj pri cúvaní na parkovacie miesto.

Na priloženom videu tiež vidíme, že systém umožní automobilu aj otáčanie o 360 stupňov na jednom mieste. Stane sa tak, keď predné nápravy ostanú stáť na mieste a zadné nápravy sa natočia o 90 stupňov a hýbu sa. Toto riešenie by určite odbúralo strach z parkovania pri menej skúsených vodičoch. Ako čerešnička na torte má systém zefektívniť predbiehanie a radenie sa do jazdných pruhov, kedy aj pri plnej jazde využijete možnosť “krabieho” natáčania kolies.

Hyundai chce predbehnúť konkurenciu novými inováciami

Systém e-Corner od Hyundai je len jednou z mnohých nových technológií, na ktorých automobilka pracuje. Spoločnosť intenzívne investuje do výskumu a vývoja s cieľom vytvoriť riešenia, vďaka ktorým bude jazda pre vodičov bezpečnejšia a pohodlnejšia. Zameranie spoločnosti na vývoj nových technológií pomohlo spoločnosti držať krok s konkurenciou a urobilo z nej jedného z lídrov v automobilovom priemysle.

hyundai
Uplatnenie nájde aj v bežnej premávke | Zdroj: Hyundai/YT

Na záver možno povedať, že systém Crab Parking od Hyundai je vzrušujúcou technológiou, ktorá vodičom výrazne uľahčí parkovanie. Vďaka možnosti pohybu do strán budú môcť vodiči zaparkovať na stiesnených miestach, do ktorých by sa inak nezmestili. Kedy táto technológia príde do automobilov však zatiaľ nie je známe. Šéf spoločnosti však prezradil, že dolaďujú posledné detaily a veria, že čoskoro dostanú technológiu do nových automobilov.

Náš tip
BMW iX1 xDrive 30: Krok vpred k zelenej budúcnosti | Prvá jazda
2. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+