MojElektromobil

Firma Volvo Cars investovala prostredníctvom fondu Volvo Cars Tech Fund nešpecifikovanú sumu do spoločnosti Circulor, ktorá sa zameriava na technológiu Blockchain. Cieľom tejto investície je lepšie sledovanie používaného kobaltu v batériách elektromobilov či znižovanie emisií CO2.

Dáta pre lepšiu optimalizáciu

Investícia do firmy Circulor a technológie Blockchain znamená vzájomnú spoluprácu, ktorá Volvo Cars prináša prístup k dôležitým dátam. Hlavným dôvodom pre využívanie tejto technológie má byť práve dôkladnejšie sledovanie používaného kobaltu v batériách ich vlastných elektrických vozidiel. Technológia Blockchain je pritom už teraz súčasťou dodávateľského reťazca akumulátorov firmy Volvo Cars.

Vďaka jej aplikácii do praxe je možné 100-percentné sledovanie použitého kobaltu v pripravovanom modeli Volvo XC40 Recharge P8, prvého elektromobil tejto švédskej automobilky. Volvo v oficiálnej správe uvádza, že sú prvou automobilkou, ktorá takéto sledovanie kobaltu využíva: Spoločnosť Volvo Cars ako prvá automobilka zaviedla sledovateľnosť kobaltu používaného v jej akumulátoroch, a to využívaním technológie Blockchain v rámci svojho dodávateľského reťazca.

Ilustračná fotka

Zároveň však dodáva, že ju budú využívať aj konkrétni výrobcovia akumulátorov, ktorí ale batérie dodávajú aj iným automobilkám: Technológia, ktorú vyvinula spoločnosť Circulor, sa zavádza v spolupráci so spoločnosťami CATL a LG Chem,píše sa v tlačovej správe. Batérie od LG Chem využíva napríklad Volkswagen v elektromobiloch e-Up, Citigo-e či Mii Electric. Články od čínskej spoločnosti CATL budú osadené aj v aktuálne oznámenom BMW iX3. Výroba spomínaného elektromobilu Volvo XC40 Recharge P8 sa má spustiť neskôr v tomto roku, a to v belgickom meste Gent.

Význam môže byť širší

Volvo Cars môže dať tejto technológii oveľa širší záber. Daná investícia môže umožniť lepšie sledovanie aj ďalších materiálov, napríklad sľudy, ktorú Volvo využíva ako izolačný materiál v akumulátoroch pre svoje elektromobily: „Sme odhodlaní presadzovať etický dodávateľský reťazec pre naše suroviny a naše partnerstvo so spoločnosťou Circulor je v tomto smere veľmi prospešné,“ hovorí Martina Buchhauser, riaditeľka spoločnosti Volvo Cars pre obstarávanie.

Okrem konkrétnych materiálov je tiež možné využiť cenné dáta aj na znižovanie stopy CO2 alebo v ďalších ekologických rozmeroch v rámci automobilového priemyslu i iných odvetviach: „Podporou prebiehajúceho vývoja spoločnosti Circulor pomôžeme rozšíriť využitie technológie Blockchain v rámci našich prevádzok a prispejeme k vyššej udržateľnosti podnikania,“ dodáva Martina Buchhauser.

Ďalšie články súvisiace s ekológiou

16. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+