MojElektromobil

Denná celosvetová produkcia emisií CO2 sa počas pandémie nového koronavírusu znížila v priemere o približne 17%. V čase, kedy vrcholili karanténne opatrenia a ekonomika bola prakticky veľmi obmedzená, sa tento pokles prehĺbil až na 26%. Uvádza to čerstvá vedecká štúdia zverejnená v online žurnále Nature.

Ide o krátkodobé zmeny vyvolané extrémnou situáciou, pričom sa porovnával stav k začiatku apríla, a to medzi aktuálnym rokom a rokom predošlým – 2020 versus 2019. Zverejnená štúdia kombinuje údaje energetických priemyslov, ekonomické dáta a dostupné informácie o zavedených opatreniach, ktoré súvisia s bojom proti pandémii ochorenia COVID-19.

Krátkodobý, no výrazný pokles

Už prezentovaná krátkodobá zmena sa pritom môže pomerne výrazným spôsobom prejaviť na celoročných hodnotách emisií. Táto skutočnosť vychádza z toho, že pokles bol síce relatívne krátky, no zase veľmi výrazný. Ak by sa celkový stav naprieč populáciou, ale hlavne v ekonomickej oblasti, dostal do normálnu v polovici júna, na výslednom ročnom objeme vyprodukovaných emisií CO2 by sa tento dočasný pokles mohol podpísať na úrovni 4%.

V prípade, že by sa svet zo situácie spamätával pomalšie a celosvetové ochranné opatrenia by potrvali až do konca roka, v medziročnom pohľade by mohlo ísť o pokles až okolo 7%. V extrémnom prípade by to mohlo byť až 13%, no predpoklad, že sa takýto scenár naplní je mizivý.

Potreba zmeniť dlhodobý trend

Navyše je nutné myslieť na to, že ide skutočne o jedinečný úkaz spôsobený bezprecedentnou situáciou. Predtým, než vypukla pandémia dosahovala hodnota globálnych emisií CO2 medziročne nárast na úrovni 1%. Potom nastal spomínaný prudký pád. Za normálnych okolností by objem emisií CO2 iba narastal. Preto vedci už dlhodobo upozorňujú na dôležitosť opatrení pre ochranu planéty a ekologické otázky.

Vedci a vedeckí pracovníci do svojej štúdie zahrnuli 69 krajín, vrátane 50 amerických štátov a 30 územných provincií Číny. Kombinovaná sila tejto vzorky má zodpovedať za 97% globálnych emisií CO2.

Náš tip
Shell, ale aj ruský Gazprom: Týchto 20 firiem je zodpovedných za tretinu svetových emisíí
26. mája 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+