MojElektromobil

Minulý víkend oslávil nemecký automobilový výrobca Volkswagen 75 rokov svojej prítomnosti v Nórsku, krajine, kde elektrické vozidlá možno nájsť na takmer každom dvore a v takmer každom parkovisku pri bytových domoch. Teraz však ukončí od budúceho roku predaj vozidiel poháňaných spaľovacími motormi v krajine, Informoval o tom importér, Moller Mobility Group, píše InsideEVs.

Minulý mesiac tvorili plug-in vozidlá 93 % všetkých nových automobilov registrovaných v Nórsku, s trhovým podielom 87,8 % na konci minulého roka. Inými slovami, dá sa povedať, že Norovia majú radi svoje elektrické vozidlá, pričom predaj ICE klesá niekoľko rokov. Aj preto má pre Volkswagen zmysel prejsť na kompletne elektrické portfólio.

Navyše značka, ktorá stojí za modelom ID.3, predala v Nórsku počas 75 rokov svojej prítomnosti približne 1,1 milióna vozidiel. Elektrické vozidlá tvoria približne 10 percent tohto počtu, pričom všetky boli dovážané za posledných 10 rokov.

Volkswagen nie je zďaleka prvým výrobcom automobilov, ktorý sa vzdal modelov so spaľovacími motormi v severských krajinách. Napríklad taký Hyundai ho predbehol a začiatkom tohto roka prešiel na predaj výhradne plug-in vozidiel.

Najviac sa darí modelu ID.4

Ako záverečné zbohom vozidlám so spaľovacími motormi, Moller Mobility Group v decembri uskutoční poslednú objednávku vozidla Golf so spaľovacím motorom. To označuje koniec éry vozidiel VW poháňaných benzínom a naftou v tejto časti sveta, aspoň čo sa týka nových vozidiel.

Volkswagen ID.4 GTX TEST
Volkswagen ID.4 GTX | Zdroj: Radovan Hlôška

Od januára do septembra bol model ID.4 druhým najpredávanejším autom v Nórsku s 5 832 registráciami, pričom Tesla Model Y obsadil prvé miesto so 19 575 registrovanými autami. Model Škoda Enyaq je doposiaľ tretím najobľúbenejším autom v Nórsku so 4 362 registrovanými vozidlami. V tom istom období bol najpredávanejším vozidlom so spaľovacím motorom model Volvo XC40, ktorý obsadil štvrté miesto v rebríčku so 3 816 registráciami.

Náš tip
Tesla: Nabíjate od 80 % doplna? Priplatíte si
27. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+