MojElektromobil

Štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR pokračuje v elektrifikácii svojho vozového parku. Ako informoval prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti Facebook, zamestnanci budú pri plnení pracovných úloh využívať plne elektrické motorky.

Bližšie to nešpecifikuje, no zo zverejnených fotografií je zjavné, že ide o elektromotorky značky ZERO, ktoré ste mohli vidieť aj na tohtoročnom Salóne Elektromobilov 2023 v Martine.

Konkrétne by malo ísť o modely ZERO FX v konfigurácii ZF 7.2, teda so 7,2 kWh batériou, dojazdom až 146 kilometrov (mestský cyklus), maximálnou rýchlosťou 137 km/h a prevádzkovou hmotnosťou 131 kg.

Tento model je vybavený elektromotorom s maximálnym výkonom 33 kW a v závislosti od konkrétnej konfigurácie sa dokáže naplno nabiť už do 1,8 hodiny. Odporúčaná maloobchodná cena sa pohybuje na úrovni 15290 €.

Zdroj: Vojenské lesy a majetky SR

Vojenské lesy a majetky SR v súvislosti s novými elektrickými prírastkami spomínajú viacero očakávaných benefitov. Majú byť rýchle, tiché, vyžadovať minimálne prevádzkové náklady, sú ekologické a podľa podniku priamo ideálne pre používanie v teréne lesníkmi.

Zdroj: Vojenské lesy a majetky SR

Ako sme spomínali, nejde o prvý takýto počin v oblasti takzvanej zelenej transformácie. Vojenské lesy a majetky SR na oficiálnom webe prezrádzajú, že v roku 2015 spustili svoju prvú fotovoltickú elektráreň na administratívnej budove o.z. Kežmarok v Podolínci.

Tvorí ju 30 kusov fotovoltických panelov s rozlohou 48,8 m2 a inštalovaným výkonom 7,5 kW. Elektráreň je doplnená batériovým modulom s kapacitou 10 kWh. Od tej doby uviedli do prevádzky ďalších 7 elektrárni na rôznych prevádzkových budovách.

V januári 2018 prevádzkovali prvý elektromobil, ktorý využívajú ako referentské vozidlo a na nabíjanie slúži aj sieť vlastných nabíjacích staníc. Tie využívajú prevažne elektrickú energiu práve zo spomínaných fotovoltických elektrární. Koncom roka 2018 sa flotila elektromobilov rozrástla o ďalšie tri autá Renault ZOE, takže v súčasnosti každý odštepný závod disponuje jedným z nich

Zdroj: Vojenské lesy a majetky SR
Náš tip
Polícia dostala prvé elektromobily. Do konca roka chce stovky nabíjacích bodov
10. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+