MojElektromobil

Vodíková doprava na Slovensku bola doteraz len mýtom a vzdialenou budúcnosťou. Ministerstvo informuje, že prvá vodíková čerpacia stanica by mala byť vybudovaná v roku 2021.

Vodíková doprava na Slovensku

Doteraz ste na Slovensku nemali šancu vidieť vodíkové autá z dôvodu, že u nás neexistuje čerpacia stanica. To sa však mení s aktivitami novej vlády a vedením ministerstva hospodárstva (MH SR).

Na Slovensku sa aktuálne vytvára Národná vodíková stratégia a minister Richard Sulik (SaS) hovorí o vybudovaní niekoľkých čerpacích staníc po našej krajine. Kompletná spomínaná národná stratégia a tiež súťaž na zabezpečenie prvej stanice má byť byť vyhlasená ešte tento mesiac.

“Prvá mobilná (vodíková) čerpacia stanica by mohla byť k dispozícii v druhom polroku 2021, ďalšie by mali pribúdať postupne”, uviedla hovorkyňa Ministerstva hospodárstva Mgr. Katarína Matejková pre portál Autoviny.sk.

Mimo Slovenska sú najbližšie “vodíkové pumpy” vo Viedni (3 lokality, celkovo v 5 rakúskych mestách) a dve súkromné vodíkové stanice sa nachádzajú v Českej republike (Řež a Neratovice). Prevádzkuje ich Centrum jaderního výzkumu.

Ako funguje a ako sa jazdí s vodíkovým elektromobilom Hyundai Nexo, si môžete pozrieť v českom teste YouTubera Electro Dad:

Vodíkové vozidlá na trhu

Ako sme spomenuli, dnes na Slovensku nekúpite vodíkové vozidlo, resp. vodíkový elektromobil. Je to z dôvodu chýbajúcej čerpacej stanice. Po svete však jazdí niečo vyše 8 000 osobných vodíkových áut (2019) a tie sú hlavne od dvoch výrobcov: Toyota a Hyundai.

Najpredávanejším a najrozšírenejším vodíkovým modelom na svete je Nexo od značky Hyundai (video vyššie). Ten je aktuálne vo svojej druhej generácii a má dojazd až 770 km.

Model zaujme aj nádherným futuristickým dizajnom a matným tmavosivým lakom. Napriek tomu, že ho automobilka predstavila v roku 2018 na nitrianskom autosalóne, zatiaľ sa na slovenskom trhu nepredáva.

Vodíková doprava na Slovensku: vodíkové auto Hyundai Nexo na nitrianskom autosalóne 2018
Hyundai Nexo na nitrianskom autosalóne 2018

Druhým najrozšírenejším vodíkovým modelom je Toyota Mirai. Značka už dlho presadzuje vodíkovú technológiu ako alternatívu spaľovacích áut. Mirai sa dnes predáva takisto v druhej generácii a zaujme skvelým dizajnom, ako aj výbornými parametrami.

Na jednu nádrž prejde 660 km a jej špeciálny filter funguje ako čistička vzduchu. Príchod modelu Mirai na náš trh je naplánovaný na máj 2021.

Vodíkové auto Toyota Mirai (Foto: Toyota USA)
Druhá generácia Toyota Mirai (Foto: Toyota USA)
27. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+