MojElektromobil

S blížiacim sa koncom roka nastal čas bilancovať dianie v oblasti elektrických automobilov, a preto sme vyspovedali slovenských zástupcov viacerých automobiliek. Zaujímal nás aj predaj elektromobilov za rok 2023.

V prvej časti vám predstavíme španielske automobilky SEAT a CUPRA, ktoré spadajú pod koncern Volkswagen. Spolu s nimi aj kórejskú konkurenciu na trhu s masovými a športovo ladenými vozidlami, značku Hyundai. Tej sa tento rok značne darilo na poli elektromobility a jeho nový model Ioniq 6 dokonca získal titul Svetové auto roka 2023.

Zaujímali nás tri oblasti:

  • Aké elektromobily/plug-in hybridy uviedla na trh daná značka v roku 2023
  • Ako vyzerajú priebežné výsledky – predaj elektromobilov v roku 2023
  • Aké novinky v oblasti elektromobility chystajú na rok 2024

Z roka na rok pribúda viac a viac nových elektrifikovaných vozidiel v ponuke automobiliek. Taktiež rastie úroveň ich elektrifikácie – aj výrobcovia, ktorí boli dlhé roky verní klasickým full-hybridom či mild-hybridom, vo väčšej miere začínajú prechádzať na plug-in hybridy či 100 % batériové elektrické vozidlá.

SEAT + CUPRA

Na jar 2023 bol na slovenský trh uvedený model Cupra Born. Keďže ide o jediný elektromobil v ponuke španielskej automobilky, predajné čísla sa v tomto roku týkajú len tohto modelu. Dovedna sa vozidla Cupra Born na Slovensku predalo 15 ks.

V priebehu roku 2024 chystá slovenský importér spustenie predaja nového elektromobilu s karosériou SUV kupé s názvom Cupra Tavascan.

Cupra Tavascan | Zdroj: CUPRA

Model Cupra Born sa po vzore svojho koncernového súrodenca VW ID.3 v lete 2024 dočká faceliftu. Ponuku rozšíri nová vrcholná verzia Cupra Born VZ s výkonom cca. 335 koní.

Vo 4. štvrťroku sa očakáva aj príchod posledného spaľovacieho modelu značky Cupra. Nový model Cupra Terramar bude k dispozícii aj ako plug-in hybrid.

cupra terramar velky
Cupra Terramar | Zdroj: CUPRA

Modernizácie sa dočkajú aj súčasné plug-in hybridy, ktoré prídu s novou batériou a predĺženým dojazdom až 100 km čisto na elektrickú energiu (Seat Leon, Cupra Leon, Cupra Formentor).

Hyundai

Značka Hyundai tento rok ukázala, že to s elektromobilitou myslí vážne. Plne elektrický streamliner IONIQ 6 predstavila v marci tohto roka. Druhou čisto elektrickou novinkou bola nová, v poradí druhá generácia modelu Hyundai KONA Electric, ktorá je v predaji od septembra.

Hyundai Ioniq 6 | Zdroj: Filip Spevár
Hyundai Ioniq 6

Predaj elektromobilov Hyundai

Za prvých 11 mesiacov tohto roka na Slovensku predal Hyundai 214 kusov batériových elektrických vozidiel. Najviac sa darilo modelu IONIQ 5 (94 ks), nasledujú KONA Electric (72 ks) a spomínaný IONIQ 6 (48 ks).

V segmente čisto elektrických vozidiel je teda Hyundai v roku 2023 priebežne trhovou štvorkou s podielom 10 %.

Hyundai IONIQ 5 N | Zdroj: Hyundai

V roku 2024 do predajní dorazí prvý športovo ladený elektromobil Hyundai IONIQ 5 N, ktorý disponuje výkonom až 650 konských síl, pohonom 4×4, zrýchlením z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy a maximálnou rýchlosťou 260 km/h.

Rovnako budúci rok spustia aj predaj novej generácie SUV modelu SANTA FE Plug-in Hybrid a faceliftu sa dočká plug-in hybridná verzia modelu TUCSON.

Vo svetovej premiére príde aj úplne nový, plne elektrický model malého mestského vozidla. Viac informácií o tejto novinke Hyundai poskytne v prvej polovici roka 2024.

Predaj elektromobilov iných značiek

Druhá časť vianočného špeciálu sa bližšie pozrie na bilanciu a plány nemeckých prémiových značiek. Zverejnená bude na prvý sviatok vianočný.

Údaje týkajúce sa predajov zodpovedajú obdobiu za január až november 2023, keďže údaje za december ešte v čase publikácie neboli finálne.

Náš tip
Vianočný špeciál: aký bol rok 2023 a čo môžeme očakávať v roku 2024? 2. časť
24. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+