MojElektromobil

V Queenslande v USA sa stal veľmi zaujímavý príbeh. Matka chorého dieťaťa sa stala príkladom nezlomnej vôle a vynaliezavosti, keď využila svoj elektromobil na zabezpečenie životne dôležitej dialýzy pre svojho syna. Stalo sa tak počas nedávneho výpadku elektrickej energie, ktorý postihol oblasť, kde rodina býva. Matka sa rozhodla nepoddať a našla výborné riešenie.

Mohlo by vás zaujímať:

Počas výpadku by normálne dialýzne prístroje nefungovali, pretože potrebujú byť neustále napojené na sieť. Avšak matka mala k dispozícii elektromobil s funkciou V2L, ktorý dokáže poskytovať energiu externým zariadeniam. Na tému upozornil portál Theguardian.

Čo je V2L

V2L alebo Vehicle-to-Load je schopnosť elektrického vozidla poskytovať elektrickú energiu zo svojej batérie na rôzne spotrebiče mimo vozidla. Bežne majú elektromobily schopnosť elektrickú energiu len prijímať, no vozidlá vybavené touto technológiou ju dokážu aj odovzdávať. Matka dieťaťa mala k dispozícii práve takýto model, konkrétne BYD Atto 3.

V2L dialyza
Zdroj: Theguardian

Technológiu V2L je možné využiť aj na rôzne ďalšie aktivity. Okrem núdzového napájania domácnosti napríklad na kempingové a outdoorové aktivity, môže slúžiť napríklad na napájanie pracovného náradia a podobne. V článku Hyundai IONIQ 5 sme zobrali na rybačku. Takto to dopadlo si môžete prečítať, ako vyzeralo kempovanie s elektromobilom, ktorý ponúka V2L. Podrobnejšie sme sa technológii V2L venovali v článku Čo všetko môžeme zabezpečiť s využitím V2L funkcie elektromobilov?

Táto neuveriteľná príhoda nám všetkým pripomína, aký dôležitý je prístup k energii a ako inovácie môžu zmeniť osudy ľudí v časoch núdze. Výhody elektromobilu sa v tomto prípade ukázali v plnej kráse.

Náš tip
Upozornenie: Rozmáhajú sa podvody s QR kódmi na nabíjacích staniciach
8. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+