MojElektromobil

Najväčší čínsky výrobca nových vozidiel BYD v poslednom roku začal preukazovať plány o svojej dominancii aj inde vo svete. Tento rok začali budovať v Thajsku a Uzbekistane továrne na elektromobily, plán je postaviť jednu aj v Brazílii. Za posledný mesiac sa im podarilo predať dokopy viac ako 300 000 elektromobilov, z toho viac ako 30 000 predali mimo ázijského kontinentu. Najnovšie sa ozývajú správy o budovaní novej továrne v Maďarsku. Informuje o tom internetový portál CNEVPOST.

Nová továreň by mohla vyrásť na nečakanom mieste

Málokto by čakal, že si BYD ako plodnú pôdu svojej budúcej továrne vyberie práve Maďarsko. Podľa dostupných informácií čínska automobilka ukončuje vyjednávanie s maďarskou vládou, od ktorej chcú získať investíciu v hodnote niekoľkých miliárd eur. Továreň by mali chcieť postaviť v meste Segedín. Produkovali by tam elektromobily a zároveň vlastné batérie do týchto vozidiel.

autobusy BYD vyrábané v Maďarsku
Autobusy BYD vyrábané v Maďarsku | Zdroj: BYD

BYD už ale predsa len jednu továreň v Maďarsku má. Tam však neprodukujú osobné vozidlá, ale elektrické autobusy, ktoré zároveň dodávajú štátu ako formu MHD. Bola to prvá automobilka, ktorú firma otvorila v Európe. Momentálnymi počinmi sa chcú bližšie priblížiť k cieľu ovládnuť európsky priemysel elektrických vozidiel do konca tohto desaťročia. Chceli by tak byť v roku 2030 zodpovední za aspoň jednu desatinu celkového predaja elektromobilov v Európe.

Ďalšie plány BYD oznámil maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto už v júni minulého roku. V meste Fót by si mali vybudovať továreň na montáž a skladanie batérií, nie však ich výrobu. Vláda by im na to prispela viac ako 27 miliónov eur.

Náš tip
Tesla má za sebou rekordný rok. Na konci roka našla svojho premožiteľa
5. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+