MojElektromobil

Spoločnosti Iveco a BYD sa stali víťazmi veľkého tendra na elektrické autobusy, ktorý vyhlásil prevádzkovateľ verejnej dopravy ANM v Neapole. Správu priniesol portál electrive.

Veľkosť tohto tendra dokumentuje aj fakt, že počet obstarávaných vozidiel je vyše 3-násobný oproti počtu všetkých elektrobusov prevádzkovaných na Slovensku v roku 2023. Tých je momentálne približne 50.

Čínske elektrobusy v presile

Čínsky výrobca však dodá podstatne viac vozidiel oproti Ivecu, pretože vyhral tri časti obstarávania. Iveco získalo zákazku na dodávku 46 elektrobusov s dĺžkou 9 a 10 metrov. Spoločnosť BYD vyhrala tri časti obsahujúce kapacitnejšie autobusy. Do Neapola dodá celkovo 142 elektrických autobusov s dĺžkou 11, 12 a 18 metrov. Zo správ ešte nie je jasné, kedy majú byť vozidlá dodané.

Tender na 46 midibusov (malokapacitné autobusy) od spoločnosti Iveco má celkovú hodnotu 25,3 milióna eur, keďže ANM stanovila jednotkovú cenu 550 000 eur za vozidlo. 78 jedenásťmetrových autobusov od spoločnosti BYD predstavuje hodnotu 44,85 milióna eur (jednotková cena 575 000 eur). 50 dvanásťmetrových autobusov po 600 000 eur je v celkovej hodnote 30 miliónov eur, zatiaľ čo 14 kĺbových autobusov je rozpočtovaných po 800 500 eur, teda spolu 11,2 milióna eur.

Zatiaľ bez minibusov

Neapolský dopravca dokonca vypísal verejnú súťaž na 253 elektrických autobusov, ale zmluvy boli teraz uzavreté len na 188 kusov. Dôvod je, že na ďalšie dve časti tendra na celkovo 65 elektrických minibusov – v celkovej hodnote 32,8 milióna eur – neboli predložené žiadne ponuky.

Elektrické autobusy na Slovensku

Elektrická mobilita v oblasti autobusovej dopravy je na Slovensku stále v plienkach. Prvým prevádzkovateľom elektrobusov sa v roku 2014 stal DP Košice, ktorý aktuálne prevádzkuje 23 elektrických autobusov. Z pohľadu počtu elektrobusov je na druhom mieste DP Bratislava s 18 kusmi. Prvých 5+4 nových elektrických autobusov zakúpili túto jeseň aj u dopravcovia DP Prešov a SAD Lučenec.

Náš tip
Takto to vyzeralo na odbornej konferencii eFleetDay 2023 Truck&Bus | FOTOgaléria
4. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+