MojElektromobil

V metropolách východu, západu a severu pribudnú do vozového parku mestskej hromadnej dopravy nové bezemisné a nízkoemisné vozidlá. Vďaka elektrickým a hybridným autobusom sa ušetria tony emisií CO2 v Bratislave, Košiciach a Žiline.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhlásilo v júni eurofondovú výzvu ohľadom modernizácie vozového parku MHD.

„Zhruba 21 miliónov € bolo vyčlenených pre Bratislavu, Košice a Žilinu. Tie bolo možné použiť na nákup autobusov MHD, ktoré majú environmentálny charakter, ako aj zodpovedajúcej infraštruktúry, vrátane nabíjacích staníc pre elektrobusy,“ hovorí Marek Mitošinka, riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja MPRV SR.

byd elektricky autobus

Bratislava kúpi za 10 miliónov eur 18 plne elektrických autobusov. 16 z nich bude dĺžky 12,2 metre, zvyšné dva búdu kompaktnejšie, 9-metrové. Európska únia zafinancuje polovicu nákladov.

Žilinčania sa dočkajú 16 autobusov s hybridným pohonom a dvoch elektrobusov. Ďalších 14 nových autobusov bude síce dieselových, ale aspoň budú spĺňať najprísnejšie emisné normy, čo taktiež ušetrí slušné množstvo emisií. Z pokladnice mesta pôjde na nákup vozidiel 1,86 milióna eur, zvyšných 10 miliónov „prispeje“ EÚ.

Nové nízkoemisné diesele kúpi v rámci tejto výzvy aj košická MHD-éčka, konkrétne deväť 18-metrových vozidiel. Tie budú doplnené plne elektrickými autobusmi rovnakého počtu. Všetky autobusy vyjdú mesto na 6,8 milióna eur, EÚ ale preplatí 5,8 milióna.

Očakáva sa, že budúci rok bude vyhlásená rovnaká eurofondová výzva aj pre ďalšie mestá, čo samozrejme kvitujeme. Veď ekologická verejná doprava je jedným z pilierov zelených miest.

Zdroj: tlačová správa

18. októbra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+