MojElektromobil

Toyota a Mazda sa údajne chystajú vytvoriť kapitálovú alianciu, aby mohli lepšie konkurovať najväčším svetovým koncernom. A to aj v oblasti elektromobility. Obe automobilky plánujú totiž spoločný vývoj technológií pre elektrické vozidlá a vzájomné zdieľanie tých súčasných.

Napriek tomu, že je Toyota jedným z dvoch najväčších výrobcov automobilov na svete a má vo svojom portfóliu množstvo hybridných modelov, ako aj jeden vodíkový (Mirai), aktuálne nepredáva žiadny batériou poháňaný elektromobil. Mazda je na tom ešte oveľa horšie. Elektromobilita jej zatiaľ nič nehovorí. A to ani čo sa týka jej modelového portfólia, ani jej stratégie, plánov či vízií.

Náš tip
Seriál: „Rozhovory s automobilkami o elektromobilite“ | TOYOTA

toyota mirai vodikNech už sú ich dôvody doterajšej „ignorácie“ akékoľvek, začínajú si uvedomovať, že budúce prísne emisné normy by im mohli značne skomplikovať predaj svojich automobilov na množstve významných trhov. A tak je ich spolupráca pri vývoji technológií elektrického pohonu pomerne logických krokom. Vývoj samotných elektrických modelov automobiliek však bude prebiehať separátne.

5 % podiely

Kapitálová aliancia má zahŕňať vzájomné odkúpenie 5 % podielu v automobilkách. Taktiež majú v pláne postaviť spoločnú továreň v USA, kde by mali vyrábať SUV/crossover modely oboch značiek.

Zdieľanie súčasných technológií

Čo sa týka zdieľania súčasných technológií, Mazda získa prístup k technológii vodíkového či najmodernejšieho hybridného pohonu Toyoty. Na oplátku, Toyota bude môcť zefektívniť svoje benzínové a naftové motory vďaka technológiám Mazda SkyActive.

Zdroj: greencarreports.com, titulná fotografia: autonews.com

4. augusta 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+