MojElektromobil

Informácie o novinkách a prevratných objavoch v oblasti batérií pre elektromobily sa v ostatných rokoch objavujú ako huby po daždi.

Automobilky sa priam prebiehajú v tom, ktorá z nich bude stáť v pozadí ďalšieho veľkého prelomu na poli ceny, dojazdu či rýchlosti nabíjania. Ideálne by chceli konkurencii vytrieť zrak vo všetkých spomínaných oblastiach, preto aktívne podporujú výskum aj vývoj batériovej technológie.

Toyota na stope prevratu

Podľa najnovších informácií to vyzerá tak, že roky sľubovaný prevrat by mohla na trh priniesť automobilka Toyota. A to konečne v reálnom produkte, nie len na teoretickom poli. Téme sa venoval portál Automotive News.

Práve Toyota sa totiž pochválila vyvinutím funkčného prototypu novej generácie batérií. Prezentovaná lítium-iónová batéria s pevným elektrolytom, vyvíjaná v spolupráci s Panasonicom, má priniesť omnoho väčší dojazd, ale hlavne dramaticky rýchlejšie nabíjanie, a to pri prakticky rovnakých rozmeroch, aké majú dnes používané batérie.

Svoj prelomový produkt plánuje na trh dostať už v roku 2025, hoci v obmedzenej produkcii. Samozrejme, za predpokladu, že všetko pôjde podľa plánov.

Momentálne však všetko nasvedčuje tomu, že tento termín bude nakoniec splnený. Na druhú stranu, päť rokov je dlhá doba a stať sa môže čokoľvek, preto to stále treba brať s určitým nadhľadom.

15 minút na plné nabitie

Nabíjanie elektromobilov vybavených týmto novým typom batérií vraj potrvá v priemere 15 minút, čo je dramaticky skok vpred. Počíta sa aj s tým, že dosiahnutá bude vysoká životnosť batérií – 90% svojich originálnych vlastností by si mali udržať možno až po 30 rokov. Aspoň taký je plán.

Na trh elektromobility chce Toyota zaútočiť agresívne, a práve v novej generácii batérií vidí veľký potenciál ako môže získať výhodu. Na prvý pohľad to vyzerá veľmi ružovo, no zástupcovia automobilky upozorňujú, že očakávania je potrebné krotiť.

Drahá novinka

Výrobný proces nových batérií je veľmi komplikovaný, čo sa pri ich prvotnej dostupnosti odrazí na vyššej cene. Tá vraj bude počas prvých rokov hrať v neprospech novinky, no postupom času a s narastajúcou produkciu dôjde k jej znižovaniu.

Pred masívnym nasadením treba ešte vyriešiť niekoľko kľúčových záležitostí. Napríklad otázku bezpečnosti a životnosti, ktorým sa výskumníci venujú úpravou chemického zloženia.

Zostáva len dúfať, že avizované plány budú aj naďalej pokračovať v zabehnutom tempe.

Náš tip
Nové batérie Tesly by mohli nájsť uplatnenie v leteckej doprave budúcnosti
24. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+