MojElektromobil

Lexus a Toyota predstavia do roku 2021 tri čisto elektrické vozidlá, potvrdili manažéri Lexusu pre portál Auto Express.

V tejto chvíli nie je jasné, ktoré modely sa budú ponúkať s elektrickými pohonnými jednotkami a ako sa tieto tri modely rozdelia medzi dve značky. Koncept elektrického Lexusu, ktorý sa má predstaviť na autosalóne v Tokiu, je považovaný len za konštrukčnú štúdiu a je ďaleko od sériovej výroby. Zatiaľ čo zvesti o prechode Lexusu UX na elektrický pohon pretrvávajú už dva roky.

Toyota nedávno predstavila plug-in verziu svojho SUV RAV4, avšak naznačuje, že podobný pohon by sa mohol dostať aj do modelu Lexus NX.

Lexus UF X SPORT
Lexus UF X SPORT (Foto: Lexus)

Naháňanie emisných noriem

Výrobcovia automobilov v Európe musia do roku 2021 splniť priemerné emisie CO2 95 g/km priemerne na jedno vyrobené vozidlo. Toyota je údajne na dobrej ceste, aby do roku 2021 splnila normy. Výskum spoločnosti Jato naznačuje, že priemerné emisie Toyoty v roku 2018 boli na úrovni 99,9 g/km na vozidlo. Spoločnosť ich tak musí v nasledujúcich dvoch rokoch ďalej znižovať.

Hybridné modely Prius a Corolla, ktoré sú na trhu už približne 20 rokov, pomohli japonskej automobilke dosahovať menej flotilových emisií ako takmer všetky automobilky s výnimkou Tesly a Smart.

Nie je jasné, prečo Toyota doteraz nepredstavila čisté elektromobily. Avšak z ich pridania v blízkej budúcnosti sa určite tešíme a pomôžu tak dosiahnuť aj prísne európske emisné normy.

 

16. októbra 2019
Zdroj: Lexus Enthusiast, AutoExpress

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+