MojElektromobil

V máji prešla slovenským parlamentom novela zákona o energetike. Zavádza do nášho právneho prostredia pojmy z oblasti elektromobility, upravuje stav núdze v elektroenergetike a prináša zmeny v oblasti podnikania v distribúcií elektriny a zemného plynu.

tesla model 3 palubna nabijacka

Náš tip
SPRÍSTUPNÍ TESLA SVOJE NABÍJAČKY SUPERCHARGER AJ INÝM AUTOMOBILKÁM? | DISKUSIA

Podľa novej novely zákona o energetike nebude prevádzkovateľ nabíjacej stanice podnikateľom v energetike, takže mu odpadnú administratívne povinnosti. Novela taktiež prináša rozdelenie typov nabíjacích staníc. Rozlišuje nabíjací bod, čo je miesto, ktoré v určitom čase umožňuje nabíjanie len jedného vozidla, nabíjaciu stanicu a verejne prístupnú nabíjaciu stanicu.

“Predmetné pojmy predstavujú transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/94/EÚ z 22. októbra 2014 o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá.,” píše dôvodová správa k návrhu novely.

Prevádzkovanie nabíjacích staníc sa nepovažuje za podnikanie v energetike a nevyžaduje sa teda žiadne oprávnenie na na prevádzkovanie tejto činnosti.

“Elektrickým vozidlom rozumie motorové vozidlo vybavené hnacou jednotkou, ktorá sa skladá minimálne z jedného neperiférneho elektrického motora ako meniča energie s nabíjateľným systémom ukladania elektriny, ktorý možno externe nabíjať,” definuje novela elektrické vozidlo.

Zmeny v distribúcii plynu

Zmeny sa dotknú tých, ktorí budú chcieť podnikať s plynom. Žiadateľ o vydanie povolenia bude musieť preukázať osvedčenie na výstavbu energetického zariadenia.

„A to aj vtedy, ak bude prevádzkovať novú distribučnú sieť vybudovanú ako rozšírenie existujúcej distribučnej siete iného prevádzkovateľa,“ uvádza ministerstvo hospodárstva.

Po novom bude môcť odberateľ elektriny alebo plynu splnomocniť dodávateľa na právne úkony súvisiace so zmenou dodávateľa.

Zdroj: energieprevas.sk

6. júna 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+