MojElektromobil

Trh s elektromobilmi sa rozbieha a čísla predajov sa z roka na rok navyšujú. Nie je sa čomu čudovať, že top 5 najväčších výrobcov elektromobilov tvorí približne polovicu celkového predaja elektromobilov na celom svete. Insideevs nám prináša aktuálnejšie informácie.

Celosvetové čísla predajov sú už známe

V celosvetovom meradle sa celkový objem predaných elektromobilov aj tento rok navýšil. V tomto článku si priblížime, ako sa darilo tým najväčším svetovým výrobcom. Podľa informácií, ktoré boli zverejnené na EV-Volumes v podaní Joseho Pontesa sa v roku 2021 predalo celkovo  6,5 milióna elektromobilov. Viac ako polovica z týchto elektromobilov bola z dielne piatich najväčších  svetových výrobcov.

Ako sa darilo top 5 výrobcom elektromobilov a plug-in hybridov

V sledovanej kategórií boli kombinované plug-in hybridné autá a čisté elektromobily.  V tomto roku a  rovnako aj v rokoch 2018, 2019 a 2020 ostala na čelnej pozícií automobilka Tesla. Podarilo sa jej to aj napriek skutočnosti, že je jedinou značkou, ktorá sa venuje výhradne výrobe plne elektrických áut.

Tesla opäť kraľuje rebríčkom Zdroj: Tesla

V tomto prípade je však otázne, či sa Tesle aj v budúcnosti podarí rozširovať svoj objem predaných áut tak rýchlo, aby dominovala na stále sa rozrastajúcom trhu elektromobilov. Celkový podiel na trhu sa v prípade značky Tesla znížil zo 16  percent v roku 2020 na 14,4 percenta v roku 2021. S istotou by sme však mohli povedať, že Tesla uprednostňuje skôr navyšovane objemu pri existujúcich modeloch ako prinášanie nových modelov elektromobilov.

Na druhom mieste sa umiestnila skupina Volkswagen, ktorá v roku 2021 predala takmer 758 tisíc elektromobilov a plug-in hybridov, čo predstavuje celkovo 11,7 percentný podiel na trhu. Aj v tomto prípade bol zaznamenaný istý pokles oproti 13 percentám v minulom roku. V rámci odbornej verejnosti sa však očakáva, že postupom času Volkswagen group dobehne a predbehne Teslu.

Na treťom mieste sa následne nachádza značka SAIC, ktorá sa v rebríčku umiestnila v kombinácií so spoločným podnikom SAIC-GM-Wuling. Mala viac ako 10 percentný podiel na trhu. V predchádzajúcom roku si svoje miesto posilnila značka BYD na štvrtom mieste, ktorá bola nasledovaná značkou Stellantis na piatom mieste.

Ako sú na tom plne elektrické autá?

V prípade, že by sme sa pozreli na predaje elektromobilov, tak v tomto prípade má Tesla relatívne veľký náskok pred svojou konkurenciou. S celkovým predajom za rok 2021 936 000 elektromobilov má svoje miesto v tejto kategórií viac než isté. Celkový podiel na trhu sa však v posledných rokoch znížil. V roku 2019 bol tento podiel na hranici 23 percent, zatiaľ čo v minulom roku sa pohyboval na hranici 21 percent.

Druhý v poradí sa umiestnila značka SAIC s celkovým predajom na hranici 610 000 predaných elektromobilov a podielom na hranici 13 percent. Tretie miesto patrilo Volkswagen group s podielom na hranici 10 percent, štvrté miesto BYD so 7 percentným podielom a piate mesto  Hyundai Motor Group s podielom na hranici 5 percent.

Celkovo bolo na celom svete predaných viac než 4,6 milióna elektromobilov. Top 5 výrobcov elektromobilov sa na tom podieľalo celkovo 55 percentami s celkovým množstvom 2 536 78 elektromobilov. Zvyšné dva milióny elektromobilov predali ostatní výrobcovia, ktorí si ukrojili 5 percentný podiel na trhu.

6. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+