MojElektromobil

Tesla zverejnila zaujímavé video zo svojej čínskej fabriky, kde ukazuje kvalitu spracovania svojich elektromobilov. Podľa prieskumu je výborná.

Výroba Tesly v Číne

Fabrika Tesly v Šanghaji (Giga Shanghai) nie je ani dva roky stará, no dosahuje úžasné výsledky. Výroba Modelu 3 sa tu začala na prelome rokov 2019/2020 a výroba Modelu Y na začiatku roka 2021. Aktuálne je jednou z najväčších automobilových fabrík na svete a je zároveň kľúčovou prevádzkou Tesly pre ziskovosť a výrobu. Za druhý kvartál 2021 sa postarala takmer o polovicu výroby celej automobilky.

Pre ziskovosť Giga Shanghai je dôležité, že má lokálnych dodávateľov kľúčových komponentov a vyrába obidva modely s dvomi typmi batérií – buď batérie s chémiou LFP od firmy CATL alebo batérie s chémiou NMC od dodávateľa LG Energy Solution. Existujú medzi nimi malé rozdiely, no kľúčom je, že LFP batérie sú lacnejšie a neobsahujú kritizovaný vzácny kov – kobalt. Tesly vyrobené v USA používajú výhradne batérie NMC od firmy Panasonic.

Len nedávno Tesla v Číne začala vyrábať aj najlacnejší Model Y vo verzii Standard Range. Ten sa podľa očakávaní predáva ako “teplé rožky” a predstavuje najväčšiu časť predajov.

Tesla Giga Šanghaj (Foto: Tesla)
Tesla Giga Šanghaj (Foto: Tesla)

Kvalita spracovania Tesiel

Kvalita spracovania Tesiel je veľmi kritizovanou súčasťou týchto elektromobilov. Vo všeobecnosti platí, že Tesla sa snaží dostať čo najviac elektromobilov k zákazníkom čo najrýchlejšie, a to sa nie vždy dá skĺbiť s perfektnou kvalitou spracovania. Zákazníci hlásili nedostatky ako nepresné lícovanie dielcov karosérie, nerovnomerná hrúbka laku, škrabance, a ďalšie iné nedostatky.

Vyzerá to tak, že z hľadiska kvality spracovania má Tesla čo zlepšovať. Sám Elon Musk povedal, že kamarátom odporúča kúpiť si model Tesly buď ihneď po spustení výroby, alebo v bode, keď sa výroba ustáli. Ak vám však nevadia tieto kozmetické chyby, je to úplne jedno. Všetky dôležité komponenty a systémy sú nainštalované správne.

Tesla Model 3 kvalita spracovania (Foto: Andrew Chan)
Tesla Model 3 dodaný zákazníkovi s množstvom nedostatkov (Foto: Andrew Chan)

V Číne na top úrovni

Rozdielovou v tomto ohľade sa zdá byť práve čínska fabrika. Výsledky prieskumu spokojnosti z tohto trhu dokazujú, že Tesla sa zlepšuje. Čínska platforma na zhromažďovanie informácií o chybných automobilových výrobkoch – Car Quality Network – zistila, že ku koncu roka 2020 bol sedan Tesla Model 3 vozidlom s najnižšou mierou sťažností na kvalitu v Číne. Na 10 000 vyrobených modelov sa vzťahoval podľa prieskumu menej ako jeden problém – konkrétne 0,7.

Video Tesly, ktoré na svojom YouTube kanáli zverejnil používateľ Wu Wa (nižšie), ukazuje kontrolu kvality vo fabrike v Šanghaji. Zamestnanci v tomto procese vykonávajú 25 krokov, ktoré sú dnes štandardom v auto priemysle. Pozrite si jednotlivé kroky kontroly kvality v čínskej fabrike Tesly:

Aká bude kvalita v Berlíne?

Aby Tesla čo najrýchlejšie obslúžila európske trhy, buduje veľkú fabriku aj pri Berlíne. Nie je však tajomstvom, že firma tu už od začiatku bojuje s rôznymi problémami. Najprv to boli námietky miestnych obyvateľov a enviromentálnych organizácii, aktuálne to sú skôr byrokratické prekážky s povoleniami a schvaľovacími procesmi. Okrem tohto Tesla nedokáže zohnať dosť kvalifikovanej pracovnej sily.

Tak či onak, dúfajme, že sa výroba v berlínskej fabrike čoskoro spustí. Kvalitu spracovania môže ovplyvniť práve pracovná sila. Bude tu pravdepodobne pracovať množstvo ľudí z krajín strednej a východnej Európy a vieme, že kultúrne rozdiely naprieč krajinami sú veľké. Niektoré národy majú top kvalitu spracovania v krvi, čo sa však nedá povedať o iných národoch. Nechajme sa prekvapiť a dúfajme, že Tesla si kvalitu ustráži.

20. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+