MojElektromobil

Elon Musk síce nepoberá plat za svoju pozíciu generálneho riaditeľa v automobilke Tesla, no tento rok si napriek tomu môže rozprávkovo prilepšiť. Ako informuje portál Electrek, vďaka štedrému plánu odmien by mohol získať až 30 miliárd dolárov.

Musk má oficiálne priznanú minimálnu mzdu, ktorú aj tak odmieta poberať. V žiadnom prípade to ale neznamená, že pracuje úplne zadarmo. Akcionári Tesly ešte v roku 2018 schválili štedrý odmeňovací plán, ktorý pozostáva z “uvoľňovania” akcií po splnení vopred dohodnutých plánov. 

Balíky akcií za plnenie plánov

Zjednodušene to znamená, že ak sú akcionári spokojní s hospodárskymi výsledkami, ktoré Tesla dosahuje, tak Musk získa prístup k balíku akcií. Tie môže v prípade záujmu predať, čím by si pri aktuálnej hodnote na účet pripísal pekných pár cifier. 

Čím lepšie výsledky firma dosiahne, tým väčšia odmena čaká na generálneho riaditeľa. Pri spoločnosti s úspechom a výsledkami Tesly sú takéto výkonnostné odmeny omnoho lepšie než klasický plat.

Minulý rok si vzhľadom na dosiahnuté výsledky polepšil v prepočte o približne 800 miliónov dolárov. Išlo len o prvý stupeň v spomínanom kompenzačnom pláne. Odvtedy Tesla vykazuje stabilne dobré výsledky a extrémne vysokú trhovú hodnotu, s čím súvisí aj získanie nároku na ďalšie dohodnuté balíky odmien.

Celkovo až 100 miliárd

Na doteraz získané odmeny si zatiaľ Musk nenárokoval. V momente keď spraví sa dostaneme medzi najlepšie platených riaditeľov na svete. 30 miliárd je jednoducho 30 miliárd.

Pri tejto sume to ale nekončí. Ak bude Tesla pokračovať v plnení ďalších dohodnutých míľnikov, tak na Muska čakajú ďalšie akcie. Celkovo si môže polepšiť až o 100 miliárd dolárov. A čo s toľkými peniazmi bude robiť? Už pred časom sa nechal počuť, že ich plánuje použiť na financovanie kolonizácie Marsu.

Výkonnostné odmeny pre CEO Tesly | Foto: Electrek.co
Náš tip
Elon Musk je najbohatší človek na svete, vďačí za to Tesle
7. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+