MojElektromobil

Nedávne odhalenia z Wall Street Journal naznačujú, že Tesla a Saudská Arábia sú v predbežných diskusiách o založení továrne na elektrické vozidlá v Saudskej Arábii. Samotný Elon Musk sa však snaží toto tvrdenie vyvrátiť, informuje Electrek.

Zdá sa, že návrh Saudskej Arábie pre Teslu predstavuje súčasť väčšej stratégie. Kráľovstvo sa ambiciózne snaží zabezpečiť základné kovy potrebné pre EV, pretože diverzifikujú svoju ekonomiku mimo historickej závislosti od ropy. Toto nie je prvý krok krajiny smerujúci k presadeniu sa na trhu elektormobility. Nie je to tak dávno, čo Saudská Arábia významne investovala do Lucid Motors, ktorá mala svoj pôvod prepojený s Teslou. Dohoda so spoločnosťou Lucid zahŕňala aj plány na výstavbu továrne na saudskej pôde.

Záujem krajiny o Teslu nie je vôbec novinkou. Aby sme si pripomenuli, v roku 2018 Elon Musk odmietol peniaze pochádzajúce zo Saundskej Arábie a radšej si spoločnosť nechal pre seba a financoval ju iným spôsobom. Táto myšlienka sa zrodila po stretnutí so šéfom saudskoarabského investičného fondu. Po zvrate udalostí však Musk upustil od nasadenia saudskoarabského kapitálu pre toto úsilie a koncept privatizácie odložili.

Tesla Model 3 | Zdroj: Filiop Spevár
Nová Tesla Model 3 | Zdroj: Filip Spevár

Nedávna správa objasňuje potenciálne strategický krok Saudskej Arábie s cieľom prilákať Teslu späť k rokovaniam. Krajina údajne ponúka spoločnosti Tesla prístup ku kobaltu, minerálu, na ktorý získali práva v Konžskej demokratickej republike (DR Congo). Nie je to bezvýznamné gesto. Konžská demokratická republika nesie na svojich pleciach produkciu ohromujúcich 70 % svetových zásob kobaltu, prvku životne dôležitého pre batérie elektromobilov.

Môže za tým byť úplne niečo iné

Je však vhodné spomenúť, že závislosť Tesly na kobalte má klesajúcu trajektóriu. Výrobca sa snaží minimalizovať obsah kobaltu vo svojich batériách. Napriek tomu si minerál zachováva svoj význam, pretože je nevyhnutnou zložkou pri výrobe batériových článkov s vysokou energetickou hustotou.

Správy o prípadnej továrni v Saudskej Arábii prinášajú aj niekoľko špekulácií. Niektorí špekulujú, že ak majú tieto fámy nejakú pravdu, potom by sa mohlo stať, že Saudi využili svoje rozhovory s Teslou len na to, aby sa naučili, ako zostrojiť obchod s Lucid. Čo je pravdou však ukáže až čas.

Náš tip
Nová KONA Electric od Hyundai: Cena a výbava na Slovensku
19. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+