MojElektromobil

Kalifornská automobilka Tesla otvorila novú výrobňu nabíjacích staníc Supercharger. Fabrika v Šanghaji má výrazne urýchliť ich výrobu a inštaláciu po svete.

Výroba nabíjačiek Tesla Supercharger

Tesla pôvodne vyrábala nabíjačky Supercharger v jej historicky prvej fabrike vo Fremonte. Neskôr, s príchodom 3.generácie Superchargerov, sa presunula ich výroba do fabriky v štáte New York. Tu sa vyrábajú primárne fotovoltické panely a solárne strechy Tesla Solar Roof. Tesla na sociálnej sieti Weibo oznámila, že začala s ich výrobou vo fabrike v blízkosti fabriky na výrobu elektromobilov Giga Šanghaj.

Fabrika na výrobu Tesla Supercharger V3 (Foto: Weibo/Tesla Charging Team China)

Fabrika už začala so sériovou výrobou vo výrobnej hale blízko fabriky Giga Šanghaj: “Dnes bola oficiálne otvorená a spustená fabrika Tesla Shanghai Supercharging Station Factory s výraznou podporou šanghajskej vlády. 3.generácia nabíjacích stojanov predstavujúca lídra v priemysle  oficiálne zišla z výrobnej linky. Projekt trval menej ako pol roka, od formálneho založenia v auguste 2020 až po výrobu.”

Fabrika má vyrábať až 10 000 stojanov Supercharger ročne, čo podľa všetkého výrazne urýchli rozširovanie tejto nabíjacej siete. Nedávno Tesla oslávila 20 000 nainštalovaných nabíjacích stojanov po svete. Postavila ich za posledných 8 rokov. Na Slovensku prevádzkuje Tesla aktuálne 18 nabíjacích stojanov Supercharger v štyroch lokalitách.

Najväčšia stanica Tesla Supercharger na svete so 72 stojanmi V3 (Šanghaj)

Sieť Supercharger v strednej a východnej Európe

Tesla nedávno aj v našom regióne oznámila rozširovanie nabíjacích staníc. Aktuálne sú v na Slovensku 4 Superchargery – Bratislava, Sielnica (okrem Zvolen), Demänová (okres Liptovský Mikuláš) a v Košiciach. Piata stanica podľa Tesly pribudne v druhom štvrťroku 2021 v Trenčíne. Presná lokácia ešte nie je známa. Nové stanice sa v tomto roku vybudujú aj v Česku, Maďarsku, Rumunsku Bulharsku,  Poľsku aj na Ukrajine.

Tesla bude tento rast nabíjacích staníc potrebovať. V roku 2020 vyrobila rekordných 500 000 elektromobilov, avšak v roku 2021 plánuje tento počet opäť zdvojnásobiť. Rast v tomto roku bude závisieť hlavne od termínu spustenia fabriky Giga Berlin a Giga Texas, ktoré rastú veľmi rýchlym tempom. Výrobnú kapacitu výrazne navyšuje aj čínska fabrika v Šanghaji.

Nabíjacia sieť Tesla Supercharger - Európa a Severná Amerika (Zdroj: Tesla)
Nabíjacia sieť Tesla Supercharger – Európa a Severná Amerika (Zdroj: Tesla)

 

 

5. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+