MojElektromobil

Niektoré kusy elektromobilu Tesla Model Y trpia vážnym nedostatkom, kvôli ktorému spoločnosť aktuálne pristúpila k veľkej zvolávacej akcii. Konkrétne by malo ísť o 21 599 kusov Modelu Y vyrobených v závode Tesla Gigafactory 3, respektíve Giga Shanghai.

Problém sa má týkať nedostatočnej kvality čapov prednej a zadnej nápravy. Upozornil na to portál CnEVPost, ktorý dodáva, že problémové prvky pochádzajú od externého dodávateľa, pričom sa zistilo, že nespĺňajú parametre vyžadované Teslou.

Zvolávacia akcia sa týka vozidiel vyrobených medzi 4. februárom a 30. októbrom 2021. Zistený nedostatok sa môže pretaviť až do problémov s ovládaním vozidla, kvôli čomu vzniká zvýšené riziko kolíznych situácií. Síce vraj len v ojedinelých prípadoch, a za extrémnych podmienok, no napriek tomu je Tesla nútená proaktívne zasiahnuť.

Databáza zvolávacích akcií

To, či sa aktuálna zvolávacia akcia náhodou netýka aj vašej Tesly, si viete overiť priamo na oficiálnej stránke výrobcu. Stačí tam zadať identifikačné číslo vozidla, takzvaný VIN. Následne sa zobrazia všetky potrebné informácie. V prípade potreby si taktiež môžete dohodnúť servisný zákrok. Tesla opravy v rámci zvolacích akcií vykonáva bezplatne.

Pravdepodobnosť, že sa terajšia zvolávacia akcia týka práve vašej Tesly je skutočne mizivá, no netreba to podceniť. Overenie situácie je vecou niekoľkých minút. V celkovom kontexte je však dôležitejšie, upriamiť pozornosť na oficiálnu databázu “VIN recall search”. Tá zastrešuje informácie o všetkých zvolávacích akciách elektromobilov Tesla, nie len o tejto najnovšej. Preto nemusí byť na škodu občas ju navštíviť a preveriť stav.

Vec, ktorá sa stáva

Zvolávacie akcie sú pomerne bežným javom. Nedávno sa v tomto smere obrovská pozornosť upriamila na koncern General Motors. Kvôli problémom s batériami v elektromobiloch Chevrolet Bolt bola spustená masívna zvolávacia akcia, ktorá sa týkala takmer 143 000 vozidiel. Celkové náklady na túto operáciu boli vyčíslené na necelé 2 miliardy dolárov.

Začiatok roka 2021 zase priniesol zvolávaciu akciu pod taktovkou značky Hyundai. V tomto prípade išlo o preventívne opatrenie spojené s batériami vybraných elektromobilov. Koncom roka 2020 zase boli do servisov zvolávané elektromobily Volkswagen e-Up a Škoda Citigo-e iV.

Náš tip
Slovensko-český tím spravuje globálnu petíciu ohľadom najväčšieho problému elektromobilov | BLOG


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

6. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+