MojElektromobil

Dobrou správou pre všetkých budúcich majiteľov Tesla Model 3 so základným dojazdom je určite aj to, že sú najnovšie osadené batériami s novou chémiou. NCA batérie nahrádzajú LFP, ktoré sa vyznačujú pozitívnymi vlastnosťami aj v súvislosti s ich nabíjaním. Vôbec prvý test ukazuje, že by mohli priniesť výrazné zrýchlenie nabíjania.

Podľa papierových špecifikácií by sa mali zvládnuť nabíjať vyšším výkonom vo vyšších úrovniach SOC. Na rozdiel od klasických NCA batérií je LFP batérie dobré nabíjať na 100 %. Aj preto by mali zvládať celkovo vyšší výkon v horných úrovniach nabitia. Prvý test sa objavil na Twitteri a zverejnil ho Ray4Tesla v spolupráci so 42HOW.

O tretinu rýchlejšie

Výsledok si môžete pozrieť aj sami na obrázkoch nižšie. Biela verzia Tesla Model 3 je vybavená batériami NCA, zatiaľ čo čierna už má LFP batérie. Auto so starším typom batérií sa nabilo zo 40 % na 99 % za presne 62 minút, no čierny Model 3 s novšími batériami to zvládol zo 41 % na 99 % už za 42 minút. To je skutočne výrazný, až tretinový rozdiel.

Z tohto jediného testu ale nie je možné vyvodiť úplný záver. Navyše, autá boli nabíjané v pomerne neštandardnom rozpätí, takže ani nemohli dosiahnuť najvyšší výkon nabíjania. Vo výsledku totiž prináša viac otázok ako odpovedí. Síce je vonkajšia teplota v oboch prípadoch rovnaká, teda 25 stupňov. Čo už ale nevieme je napríklad teplota článkov, akú trasu a akou rýchlosťou majú jednotlivé autá za sebou. Je tu totiž množstvo parametrov, ktoré výkon nabíjania môžu ovplyvňovať.

Okrem výrazného skrátenia času je možné upozorniť aj na konkrétny výkon nabíjania. Verzia s novšími LFP batériami sa pri 41 % nabíja výkonom 69 kW, pričom verzia so staršími batériami prijíma 64 kW. Každopádne, možno oveľa zaujímavejší je výkon práve pri 99 %. Biela verzia s NCA batériou prijíma už iba 4 kW, no LFP sa dokáže nabíjať stále 9 kW. Všetky tieto dáta sú rozhodne zaujímavé, no určite si ešte musíme počkať na ďalšie testy. Tie snáď prídu čoskoro, keďže sa nové Tesla Model 3 pomaly dostávajú k stále väčšiemu počtu zákazníkov.

Tesla vylepšuje všetky verzie

Len nedávno sme vás informovali o výraznom zlepšení všetkých parametrov elektromobilov Tesla. Okrem dizajnových úprav prišlo aj k zvýšeniu výkonu a teda aj zrýchlenia. Čo je ale najviac praktické je zvýšenie dojazdu. Pri niektorých modeloch išlo o nárast v desiatkach kilometrov, iné si museli vystačiť iba s jednotkami. Stále však ide o vítané zlepšenie. Spolu s dobrými správami ale prišla aj jedna zlá, nakoľko vylepšenia v Európe negatívnym spôsobom ovplyvnili cenu. Tá narástla aj o viac ako tisíc eur v závislosti od modelu.

Ešte sa ale vrátime k batériám a k zvýšenému dojazdu. Podľa našich informácií stojí za zvýšením dojazdu vyššia kapacita batériového packu. Tá mala stúpnuť z pôvodných 74 kWh v prípade Tesla Model 3 Long Range verzie na 78 kWh.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

6. novembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+