MojElektromobil

Podľa ministra pre podnikanie a výrobu v Taliansku spoločnosť Tesla údajne rokuje s Talianskom o výstavbe továrne v krajine. O správe informoval portál electrek.

Adolfo Urso, taliansky minister pre podnikanie a Made in Italy, včera oznámil, že vláda rokuje so spoločnosťou Tesla o možnej výstavbe továrne v krajine. Okrem americkej automobilky Tesla spomenul aj čínskeho giganta BYD.

“Rokovali sme s výrobcami z viacerých krajín, nielen z východných, ale aj zo západných. […] Nemecké mesto zamietlo plán na rozsiahle rozšírenie európskeho montážneho závodu spoločnosti Tesla. To s určitosťou povedie k ďalším rozhodnutiam skupiny”.

Adolfo Urso, taliansky minister pre podnikanie a Made in Italy

Je síce pravda, že miestni obyvatelia v obci Grünheide hlasovali proti plánovanému rozšíreniu závodu Tesla Gigafactory Berlin, avšak toto hlasovanie nie je záväzné. Tesla by mohla aj naďalej pokračovať v rozširovaní už aj tak obrovskej továrne v Nemecku.

tesla gigafactory berlin
Tesla Gigafactory Berlin | Zdroj: Tesla

Taliansky minister dodal, že vláda rokovala so spoločnosťou Tesla “niekoľko mesiacov” a mala od nej “veľmi pozitívnu” odpoveď, ale musí byť obozretná.

Mohlo by vás zaujímať:

Aj Slovensko musí naskočiť na rozbehnutý vlak

Pokiaľ si chce Slovensko udržať pozíciu lídra výrobcu automobilov na obyvateľa, musí prijať opatrenia súvisiace s prechodom na elektromobilitu. Výsledkom rokovania vlády má byť dokument, ktorý bude obsahovať konkrétne legislatívne, inštitucionálne a finančné opatrenia na podporu elektromobility na Slovensku. Na prelome februára a marca tohto roka by sa malo uskutočniť zasadnutie vlády, na ktorom majú byť prerokované úlohy a opatrenia, ktoré sú nevyhnutné na prechod z výroby spaľovacích vozidiel na elektromobilitu.

Nechcú staviť len na jedného koňa

Taliansko sa snaží diverzifikovať svoj automobilový priemysel, ktorému v súčasnosti dominuje koncern Stellantis. Najmä čo sa týka domácich talianskych značiek len pozvoľna nabehol na vlnu elektrifikácie a opakovane sa dostal do rozporu s talianskou vládou vo viacerých otázkach. Juhoeurópska krajina sa tak pozerá najmä na čínske automobilky, ktoré chcú vyrábať vozidlá v Európe.

Lancia Ypsilon
Lancia Ypsilon | Zdroj: Stellantis

Medzitým však aj talianske značky koncernu Stellantis predstavujú elektrické novinky, ako napr. Fiat 600e, či nedávno uvedená Lancia Ypsilon, ktorá spôsobila rozruch nielen príťažlivým dizajnom exteriéru, ale aj zaujímavým doplnkom v interiéri.

Náš tip
Dizajn malého elektromobilu Lancia Ypsilon je prezradený. Príde aj športová verzia!
29. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+