MojElektromobil

Očakávaný elektromobil z dielne spoločnosti Apple neuzrie svetlo sveta. Ako informuje portál Bloomberg, celý projekt bol po približne 10-ročnom úsilí zrušený. Informácie o tom, že spoločnosť dôsledne vyhodnocuje ďalší postup sa do obehu dostali ešte koncom roka 2022.

Išlo o jeden z najambicióznejších projektov spoločnosti Apple. Vzhľadom na, že mu bola dlhé roky venovaná pozornosť a čas sa neočakávalo, že by v hre bolo definitívne zrušenie. Práve to sa ale malo udiať.

Približne dvom tisíckam ľudí zapojených do prác na elektromobile “Apple Car” mali túto nepríjemnú novinku oznámiť prevádzkový riaditeľ Jeff Williams a viceprezident Kevin Lynch.

Väčšina z pracovníkov bude presunutá na nové projekty z oblasti generatívnej umelej inteligencie. Počíta sa aj s tým, že prebehne prepúšťanie, no momentálne nie je známe koľko ľudí by mohlo dotknúť.

Vývoj elektromobilu bol známy pod kódovým označením “Project Titan”. Prvé práce začali už v roku 2014. Už od počiatku mal narážať na množstvo problémov, vo vedení projektu sa vystriedalo viacero osôb a zapojených bolo množstvo ľudí z automobilového priemyslu, vrátane bývalých dizajnérov značiek Aston Martin, Lamborghini, BMW a Porsche.

Tak ako sa menilo obsadenie vedúcich pozícií, postupne sa menila aj vízia čo všetko má vlastne elektromobil Apple Car ponúkať. Od plne autonómneho modelu bez volantu a pedálov cez elektromobil vybavený schopnosťami autonómnej jazdy 4. úrovne až po zníženie tejto ambície na autonómnu jazdu 2. úrovne.

Nakoniec to celé dopadlo tak, že projekt je zrušený a elektromobilu od Apple sa tak skoro nedočkáme. Ak vôbec niekedy. Miliardy dolárov, ktoré boli do vývoja “naliate” počas uplynulej dekády nepriniesli prakticky žiadne výsledok, preto je otázne, či Apple bude v dohľadnej dobe uvažovať nad obnovením podobného projektu.

Foto: Vanarama

Elektromobil Apple Car mal naraziť na realitu. Apple škrtá a hľadá nové nápady

7.12.2022

Takzvaný “Apple Car”, elektromobil značky Apple sa dlhšej odmlke opäť dostáva do pozornosti. Kopu nových poznatkov na túto tému priniesol portál Bloomberg. Základom je informácia, že technologický gigant mal projekt svojho vlastného elektromobilu v ostatných mesiacoch odsunúť trochu do úzadia.

Povestný elektromobil “Apple Car” je aktuálne plánovaný na rok 2026 a predajná cena nemá prekročiť hranicu 100 000 dolárov. To znamená, že konkurovať by mal napríklad aj takým menám ako je EQS od Mercedes-EQ či Tesla Model S. Bloomberg to tvrdí s odvolaním sa na zdroje oboznámené s aktuálnou situáciou.

Odvážna vízia narazila na realitu

Projekt je v rámci Apple interne označovaný ako “Titan” a už niekoľko mesiacov má takpovediac zapadať prachom. Problémy vraj nastali kvôli rozporu medzi predstavami na horných pozíciách spoločnosti a realitou, ktorú je možné inžiniersky dosiahnuť.

Vizionársky sa počítalo s elektromobilom, ktorý bude plne autonómny na najvyššej možnej úrovni a nebude musieť obsahovať také prvky ako je volant či pedále. Táto vízia ale ostro narazila na realitu – súčasná technológia niečo také neumožňuje vytvoriť.

Plány pre elektromobil preto museli prejsť značnou zmenou a po novom už Apple počíta s menej ambicióznym prevedením. Na scénu nastupuje volant aj pedále a namiesto plnej autonómie za každých okolností prichádza jazda s podporou autonómnych funkcií na diaľniciach.

Priestor pre nové nápady

V prípade celého projektu, ktorý má byť podľa zdrojom Bloombergu v príprave prinajmenšom štyri roky, nastáva zlom. Apple po ústupe zo svojich snažení “o posunutie hranice možného” hľadané nové cestičky ako svoj elektromobil ozvláštniť.

Hlavným nápadom má byť zavedenie funkcií, ktoré umožnia vodičovi vykonávať rôzne úlohy či sledovať filmy a hrať hry počas toho, ako bude vozidlo fungovať v autonómnom režime na diaľnici. Vodič má byť v dostatočnom predstihu upozornený na to, že čoskoro nadíde čas kedy je opäť prebrať plnú kontrolu nad vozidlom – napríklad pri zjazde z diaľnice alebo pri zhoršení okolitých podmienok.

Apple chce pre svoj elektromobil zvoliť podobný prístup ako Tesla. To znamená, že srdcom bude výkonný hardvér s vysokým výpočtovým výkonom. Aktuálne vraj ide o 4-násobok výkonu najvyššej rady čipov pre Mac. Tento hardvér bude mať pod palcom široký zástup úloh, ktoré budú vykonávané bez zásahu či vedomia vodiča a umožnia autonómnu jazdu nižšej úrovne.

Nahryznuté jabĺčko chce staviť na kombináciu LIDARov, radarových senzorov, ako aj kamier, čo je veľký rozdiel oproti prístupu Tesly zameranej výhradne na kamery. Do celého tohto technologického kolosu má byť zapojený aj vzdialene prepojený systém umelej inteligencie. Pre “Apple Car” je zvažovaných viacero potenciálnych lákadiel. Napríklad služba vzdialenej pomoci vodičom pri krízových situáciách, kedy obsluha preberie kontrolu nad autom či spustenie ponuky vlastného poistenia zo strany Apple.

Raný prototyp

Vozidlo ako také sa má nachádzať v štádiu skorého prototypu a Apple ešte nemá stanovenú jeho finálnu podobu. Dizajn má byť hotový v roku 2023 a plánované funkcie v roku 2024. Rozsiahle testovanie podľa aktuálnych plánov započne v roku 2025, aby sa o rok na to mohlo začať s predajom.

Takto by mal vyzerať elektromobil Apple Car podľa patentov

13.11.2021

O elektromobile z dielne spoločnosti Apple sa špekuluje už poriadne dlho. Prípravy takzvaného “Apple Car” technologický gigant do dnešného dňa zatiaľ oficiálne nepotvrdil, no napriek tomu vlastní sériu patentov zo segmentu osobných automobilov.

Práve týmto patentom sa teraz na zúbok pozrela americká spoločnosť Vanarama, ktorá na ich základe vypracovalo vizualizáciu možného elektromobilu značky Apple. Zverejnený koncept vyzerá rozhodne zaujímavo a celkom sa v ňom odráža aj tradičný dizajnový prístup Applu.

A hoci nejde o nič oficiálne, podobné elektrické auto by sa teoreticky mohlo objaviť na cestách. Ak by sa do toho inžinieri pustili naplno a dodržali by súčasné patenty. Ako sa vám pozdáva vízia „Apple Car“?

Príbeh Apple Car pokračuje. Výrobca iPhonov prijal ďalšieho experta na elektromobily

20.6.2021

Výrobca iPhonov Apple zlákal do svojho tímu ďalšieho experta z oblasti elektromobility pre vývoj vlastného autonómneho elektromobilu Apple Car. Apple plánuje konkurovať Tesle. Ako prvý o tom informoval portál Bloomberg.

Elektrické autonómne vozidlo Apple Car

Aj keď si Apple dobre stráži svoje informácie, je už viac než pravdepodobné, že výrobca iPhonov sa naplno zameriava na vývoj vlastného elektromobilu. Portál Bloomberg informuje, že Apple zamestnal experta na elektromobilitu Ulricha Kranza. Ten 30 rokov pracoval pre BMW, kde dizajnoval elektrifikované modely i3 a športový hybrid i8.

Apple už stihol nalákať medzi svoje rady množstvo expertov, medzi ktorými sú bývalí dôležití zamestnanci z Tesly. Projektu Apple Car šéfuje Doug Field, ktorý bol v Tesle na čele programu pre vývoj elektromobilu pre masy, Tesly Model 3. Ulrich Kranz sa bude zodpovedať práve tomuto človeku. V poslednej dobe však v Apple dali výpoveď traja dôležití ľudia z tohto projektu.

Ulrich Kranz bol zároveň spoluzakladateľom a riaditeľom startupu Canoo, ktorý vyvíja veľmi špecifické elektrické vozidlo. Má mať futuristický dizajn, no bude aj veľmi praktický a dostupný. Canoo chce dostať na trh toto vozidlo za cenovku nižšiu ako 35 000 dolárov. Asi tri mesiace pracoval Kranz aj ako technologický riaditeľ startupu Faraday Future, ktorý sa medzičasom akosi vytratil z mapy startupov v elektromobilite.

Fanúšikovská skica Apple Car a CEO Apple Tim Cook
Fanúšikovská skica Apple Car a CEO Apple Tim Cook

Prečo sa Apple púšťa do elektromobilov

Firma zo Silicon Valley sa vďaka predaju iPhonov, iPadom, Macbookov a ďalších technologicky špičkových produktov stal najhodnotnejšou firmou na planéte. Trhová kapitalizácia je takmer 2 bilióny eur a investori chcú nový impulz rastu aj do ďalších rokov a desaťročí. To je jeden z dôvodov, prečo Apple vyvíja elektromobil s platformou pre autonómne riadenie.

Apple má skúseností s vývojom softvéru, umelej inteligencie, infotainmentu Apple CarPlay, čo sú dnes dôležité súčasti nových vozidiel. Firme tak stačilo prijať odborníkov na automobilový hardvér, teda inžinierov na vývoj elektrickej pohonnej sústavy, navrhovanie interiéru, ale aj exteriéru vozidiel. Mnoho z nich prišlo od lídra na trhu elektromobilov Tesla.

Elektrický pickup Canoo (Zdroj: Canoo)
Pickup Canoo I Foto: Canoo

História elektromobilu Apple

Apple začal vyvíjať vlastný elektromobil v roku 2014, no v roku 2016 zmenil smerovanie projektu na vývoj platformy autonómnej jazdy, ktorú by mohol potenciálne predávať, alebo použiť vo vlastnom vozidle. Apple chce elektromobil vyrábať pravdepodobne externe, cez etablovaného výrobcu automobilov.

V posledných mesiacoch z rôznych automobiliek unikli informácie o tom, kto by mohol v budúcnosti Apple Car vyrábať. Hovorilo sa o firme Hyundai, neskôr o automobilke Kia a následne sa dohady vrátili ku značke Hyundai. Apple tieto dohady nekomentoval, no mal by začať elektromobil vyrábať v roku 2024 s počiatočnou kapacitou 100 tisíc áut ročne.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

28. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+