MojElektromobil

Tesla je známa tým, že svoje elektromobily vylepšuje pravidelnými a bezplatnými softvérovými aktualizáciami. Tie prinášajú nové funkcie, no súčasne aj optimalizáciu. Tá sa v konečnom dôsledku prejavuje na väčšom dojazde či  lepších jazdných vlastnostiach vozidiel.

Koncom minulého roka prišlo prekvapenie. Tesla začala majiteľom svojich elektromobilov ponúkať platenú softvérovú aktualizáciu „Acceleration Boost“. Jej inštaláciou v podstate došlo k “odomknutiu” plného potenciálu elektromobilu

Konkrétne za poplatok 2000 dolárov elektromobil získal lepšie zrýchlenie. Z 0 na 60 míľ (~97 kilometrov) za hodinu to namiesto pôvodných 4,4 sekundy Tesla Model 3 Dual Motor rozbehol už za  3,9 sekundy.

Portál Electrek uvádza, že to to zodpovedá zvýšeniu výkonu o približne 50 konských síl. Všetko len cez prostú softvérovú aktualizáciu.

A keďže išlo o softvérový zásah, otvorilo to dvere ľudskej vynaliezavosti. Zruční technologickí nadšenci začali hľadať spôsob ako si „Acceleration Boost“ aktivovať svojpomocne a úplne zadarmo. A podarilo sa im to.

Neoficiálne odomknutie za nižšiu cenu

Dokonca vznikla aj spoločnosť Ingenext, ktorá predáva zariadenie aktivujúce dodatočný výkon. Majiteľ elektromobilu Tesla Model 3 musí spraviť len to, že do jednotky Media Control Unit (MCU) pripojí konektor a automaticky tým získa dodatočný výkon, za ktorý by za normálnych okolností zaplatil 2000 dolárov.

Ingenext si za svoj výtvor aktuálne pýta 1433 dolárov, no okrem vyššieho výkonu pridáva aj niekoľko dodatočných bonusov. Pôvodná cena bola dokonca ešte nižšia – okolo 1100 dolárov.

Spoločnosť sa navyše pýši tým, že ide o nenáročný zásah, ktorý majiteľa vozidla nepripraví o oficiálne aktualizácie z dielne Tesly. Ide preto o lákavú možnosť.

Tesla rázne zakročila

Je celkom prirodzené, že takéto zásahy a podnikanie neuniklo pozornosti Tesly. Tá teraz proti špekulantom spustila prudkú ofenzívu. Majiteľom elektromobilov Tesla Model 3 Dual Motor so zariadením od Ingenextu začal systém po najnovšej aktualizácii zobrazovať výstražné upozornenia.

Tie vodiča informujú o odhalení nekompatibilnej úpravy, ktorá predstavuje potenciálne riziko poškodenia alebo odstavenia vozidla. Elektromobil ako taký je síce normálne pojazdný, no upozornenie je údajne neustále prítomné na obrazovke.To prinajmenšom znižuje celkový komfort.

Ingenext: Do dvoch týždňov to vyriešime

Tu ale príbeh nekončí. Guillaume André, zakladateľ spoločnosti Ingenext, potvrdil, že softvérová aktualizácia s označením 2020.32.1 skutočne znemožnila používanie neoficiálnej modifikácie.

Svojich klientov na túto skutočnosť upozornil a vyzval ich, aby sa novej aktualizácii vyhli. Prezradil aj to, že intenzívne pracuje na softvérovej úprave, ktorá detekciu Tesly hravo obíde. Jej dostupnosť je vraj otázku jedného až dvoch týždňov.

Hra na mačku a myš zjavne bude pokračovať.

Náš tip
Tesla Model Y: dojazd na diaľnici príjemne prekvapil


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

24. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+