MojElektromobil

Majitelia starších vozidiel Tesla Model S a X s MCU1 sa takmer s istotou stretávajú s veľmi nepríjemným problémom, ktorý súvisí s poškodením pamäťového čipu eMMC. Ten sa po istom objeme zapísaných dát nenávratne poškodí a stane nefunkčným. Nielen finančne náročné opravy sa teraz rozhodla riešiť priamo Tesla, a to oficiálnou cestou. Pre zákazníkov v Európe spúšťa predaj novej dosky s výrazne väčšou pamäťou. Informáciu nám poskytol dobre informovaný zdroj.

Pôvodne drahý problém

Problém s Media Control Unit prvej verzie (MCU1) začali hlásiť majitelia vozidiel vo väčšej miere ešte minulý rok. Prešla totiž doba, po ktorej sa závada začala prejavovať na väčšom počte vozidiel. Pôvodná jednotka s veľkosťou pamäte 8GB funguje ako akékoľvek iné pamäťové médium založené na pamäťových bunkách. Teda tak ako SSD čipy majú určitú životnosť udávanú v maximálnom počte zápisov, tak aj eMMC čip na doske MCU1 má dané hodnoty, po ktorých sa skrátka nenávratne poškodí.

Takéto poškodenie však má za následok postupne úplnú nefunkčnosť veľkého dotykového displeja. Vozidlo ako také zostáva pojazdné aj naďalej, nie je však možné ovládať viacero jeho funkcií. Tesla sa tento problém na MCU1 snažila zmierniť optimalizáciou softvéru, kedy napríklad obmedzili zapisovanie nepotrebných logov do pamäte. Aj napriek tejto snahe sa vada prejavuje typicky po 4 až 8 rokoch (cca 150 – 300 000 km), čiže v drvivej väčšine prípadov po skončení záruky. Opravenie poškodenej dosky je veľmi náročné, a to nielen finančne. Servisy tento problém riešia rôzne, buď drahou výmenou celého MCU alebo náročným preletovaním eMMC čipu v neoficiálnych servisoch.

Lacné riešenie od Tesly

Práve novinka od Tesly výrazne uľahčuje riešenie tejto závady. Firma totiž od budúceho týždňa spúšťa v Európe oficiálny predaj Tegra dosky s novým čipom za priaznivú cenu 107,44 € (objednávací kód 2728211-S0-A, uvedená cena je bez DPH a sadzby za vykonanie servisu). Dĺžka práce pre výmenu chybnej dosky je normovaná na 2 hodiny. Pôvodne stála oprava tejto chyby aj niekoľko tisíc eur v prípade výmeny celej MCU. Podmienkou opravy zo strany Tesly je výmena v oficiálnom servise.

Dobrou správou taktiež je, že pamäťový čip na novej doske má kapacitu až 64 GB, čím sa výrazným spôsobom predlžuje jeho životnosť. Totiž, maximálny počet zápisov vždy nemusí priamo úmerne rásť s veľkosťou čipu, je štandardom, že sú dané hodnoty výrazne vyššie. Nová doska by tak mohla s prehľadom prežiť samotné vozidlo.

Pripomíname aj alternatívnu možnosť riešenia problému výmenou MCU1 za výkonnejšiu MCU2. Táto možnosť by ale mala byť v Európe dostupná až koncom tohto roka.

Náš tip
Tesla ponúka aktualizáciu infotainmentu pre staršie vozidlá Model S a Model X


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

17. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+