MojElektromobil

Elon Musk je na sociálnych sieťach veľmi aktívny, a zo svojej pozície generálneho riaditeľa Tesla Motors pravidelne odpovedá na rôzne otázky majiteľov vozidiel Tesla. Vďaka tejto aktívnej komunikácii sa často dozvedáme o pripravovaných novinkách aj zvažovaných úpravách.

Stalo sa tak aj v závere minulého týždňa, kedy Musk cez Twitter odpovedal na niekoľko otázok. Najväčšiu pozornosť si získala dvojica z nich. Týkali sa potenciálneho uľahčenia práce so záznamom z režimu Sentry Mode a pridania softvérového monitorovania stavu 12V batérie. Na tému upozornil portál Teslarati.

Spomínaná 12V batéria je v elektromobiloch Tesla využívaná na napájanie svetiel, motorčekov pre pohyb okien a stieračov či bezpečnostné systémy ako airbagy a posilňovače brzdného systému. Okrem toho napája aj kamery pre funkciu Autopilot alebo jednotlivé senzory z výbavy vozidla.

Majitelia Tesiel by chceli, aby sa v systémovom rozhraní ich vozidla zobrazovala informácia o aktuálno stave a celkovej životnosti predmetnej batérie, čím získajú lepší prehľad, ale hlavne väčší pokoj na duši. Jednoducho budú prakticky vždy vedieť ako sú na tom, a kedy je potrebné zvážiť servisný zásah.

Musk na túto požiadavku síce reagoval kladne, no neprezradil vôbec žiadne podrobnosti. Momentálne preto nevieme, kedy by sme softvérovú zmenu mohli očakávať.

Druhá požiadavka sa týkala bezpečnostnej funkcie Sentry Mode, ktorá predstavuje akéhosi digitálneho strážnika. Zjednodušene povedané ide o to, že kamery vozidla sú využívané na záznam okolia pokiaľ je zachytený pohyb.

Funkcia súčasne môže spustiť alarm vozidla a majiteľa na podozrivú situáciu upozorňuje aj notifikáciou zaslanou na jeho smartfón. V praxi to celé funguje celkom dobre a vyriešený bol už nejeden prípad poškodzovania majetku, či pokusu o krádež vozidla.

Funkcia navyše pôsobí aj preventívne, čo je veľmi dôležité, nakoľko jej pridanie bolo priamou reakciou na zvýšené poškodzovanie vozidiel Tesla. Ich majitelia teraz volajú po drobnom vylepšení, ktoré by im mohlo značne zjednodušiť prácu s vytváraným videozáznamom.

Požadujú, aby ho bolo možné prezerať aj priamo v infotainmente vozidla. Odpadla by tak potreba dodatočného prenášania súborov z USB kľúča do PC, prípadne do smartfónov. Musk v tomto prípade uviedol, že úpravu musí prekonzultovať so svojim tímom. Opäť teda ide o niečo, čo by sa čoskoro mohlo objaviť v softvérovej aktualizácii pre vozidlá Tesla.

Náš tip
Elon Musk: Tesla čoskoro prinesie elektromobil s dojazdom 640 km
18. marca 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+