MojElektromobil

BMW na tohtoročnom autosalóne vo Frankfurte predstavuje niekoľko konceptov aj produkčných modelov s elektrifikovaným pohonom. Najviac zaujme koncept radu 4 a v segmente limuzín BMW predstavuje plug-in hybridnú 745e.

Autoslaón IAA vo Frankfurte je jedným z najvýznamnejších svetových výstav a pre nemeckých výrobcov je takmer povinnosťou sa na tomto podujatí ukázať. BMW nebolo výnimkou, pozrite sa s nami na stánok mníchovského výrobcu.

Koncept BMW rady 4
Koncept BMW rady 4

“Budúcnosť radosti z jazdy”

Každý, kto sleduje automobilku BMW vie, že ešte stále nenaskočila na vlnu elektromobility a razí si tak trochu svoju vlastnú cestu. Napokon o tom hovorí aj ich slogan. K radosti z jazdy pre nich stále neodmysliteľne patrí spaľovací motor alebo najnovšie vodíkový pohon.

Predstavené koncepty BMW majú pre spoločnosť do budúcnosti veľký význam. Koncept BMW radu 4 automobilka označuje za estetickú podstatu značky, ktorá spája dokonalé proporcie s precíznym dizajnom. Obrovské ľadvinky v prednej maske odkazujú na staršie modely 328 či 3,0 CSi. 

Karoséria nezmenila svoj športový charakter a jej obrie ľadvinky by sa mali dostať aj do novej generácie radu 4. Športového ducha dopĺňajú mnohé detaily. Nájdeme tu dvojdielne spätné zrkadlá či nové 5-lúčové disky s priemerom 21 palcov.

Technické detaily tohto vozidla zatiaľ BMW neprezradilo.

Koncept Bmw Rady 4

Vodíkové a hybridné SUV

BMW sa celkom úspešne vyhýba vývoju klasických elektromobilov. Má síce v ponuke malý hatchback i3, no zatiaľ sme nepočuli o plnej elektrifikácii ani jednej z vlajkových lodí značky alebo o vývoji nového elektromobilu, ktorému by sa venovala väčšia pozornosť. Experiment elektrifikácie BMW zhmotňuje tiež športové hybridné kupé i8.

BMW i8 Roadster (plug-in hybrid)
BMW i8 Roadster (plug-in hybrid)

Bavori však vyvíjajú pohon s vodíkovými palivovými článkami pre nové SUV vychadzajúce z modelu X5. Na jeho vývoji spolupracujú s japonskou Toyotou. To je jasný dôkaz, že BMW v budúcnosti počíta aj s týmto druhom pohonu.

Okrem vodíka sme vo Frankfurte mohli vidieť plug-in hybridné (PHEV) verzie modelov X5 45e a X3 30e s pôsobivými technickými údajmi.

Model X5 45e ponúka 6-valcový spaľovací motor a elektromotor o výkone 83 kW. Elektrický dojazd modelu je 87 km (WLTP). Z 0 – 100 km/h X5 vyšprintuje za 5,6 sekundy a jeho rýchlosť sa zastaví až na 325 km/h. BMW vďaka hybridnému pohonu dokázalo stlačiť spotrebu na 1,7 – 2 litre na 100 km a emisie na 27 – 44 g/km.

Jeho menší brat X3 30e sa nenecháva zahanbiť. Dvojlitrový 4-valec v spolupráci s elektromotorom vytvoria 242 koní a krútiaci moment skvelých 420 Nm. 12 kWh batéria však zvládne len 31 km elektrického dojazdu.

Plug-in hybrid BMW X3 30e

Plug-in hybridné BMW X5 45e
Plug-in hybridné BMW X3 30e a X5 45e

Hybridná sedmička

Prvýkrát prichádza čiastočne elektrický pohon aj do najdrahšieho a najluxusnejšieho modelu radu 7.

BMW radu 7 PHEV je v ponuke v troch variantoch, pričom základná verzia 745e poskytuje 12 kWh batériu a 83 km (WLTP) elektrického dojazdu. Model je schopný spolu s 3-litrovým šesťvalcom vygenerovať 394 koní a masívny krútiaci moment 600 Nm. Z 0 – 100 km/h tento hybrid zrýchli za 5,2 sekundy a ručička rýchlosti je elektronicky obmedzená na 250 km/h.

BMW 745e PHEV
BMW 745e PHEV

Vízia športového dizajnu

Koncept podobný modelu i8 by mohol naznačovať vzhľad ďalšej generácie tohto modelu.

Prenikavo červený BMW Vision M NEXT je tiež plug-in hybridom – vyznačuje sa však omnoho dlhším elektrickým dojazdom – 100 km na jedno nabitie. Jeho pohonná jednotka pozostáva z elektromotora a benzínového štvorvalca spoločne generujúc 600 konských síl.

Koncept Vision M NEXT
Koncept Vision M NEXT

Ktorý elektrifikovaný model sa vám páči najviac? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom.

Nižšie si pozrite naše najlepšie fotografie zo stánku BMW z autosalónu IAA vo Frankfurte:

Koncept BMW radu 4

Koncept bmw rady 4Koncept BMW rady 4Koncept BMW rady 4Koncept BMW rady 4Koncept BMW rady 4

BMW Vision iNEXT
Koncept BMW Vision iNEXTKoncept BMW Vision iNEXTKoncept BMW Vision iNEXTKoncept BMW Vision iNEXT

BMM i8 Roadster

BMW i8 RoadsterBMW i8 RoadsterBMW i8 Roadster

BMW i Hydrogen NEXT

BMW i Hydrogen NEXT

BMW i Hydrogen NEXTBMW i Hydrogen NEXTBMW i Hydrogen NEXT

BMW X5 45e a X3 30e

BMW X3 30e PHEVBMW X3 30e PHEVBMW X3 30e PHEV

BMW Vision M NEXT

BMW Vision M NextBMW Vision M NEXTBMW X3 30e PHEVBMW Vision M NEXTBMW Vision M NEXT

25. septembra 2019
Zdroj: BMW Group, frdrive.cz

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+