MojElektromobil

Dvojica známych mien spoločnú budúcnosť plánovala už nejaký čas. Až teraz došlo k dokončeniu všetkých formálnych záležitostí, ktoré sa postarajú o vznik spoločného podniku Sony Honda Mobility v Tokiu. Ako upozornila agentúra Reuters, primárnym zámerom je spoločná výroba elektromobilov a  vývoj služieb v oblasti mobility. Prvé výsledky sa majú do predaja dostať už v roku 2025.

Honda do segmentu elektrických áut vstúpila pomerne opatrne. Momentálne má v ponuke jediný elektromobil, mestský model Honda e. Informácie z ostatných mesiacov ale prezradzujú, že japonská automobilka chce do elektrifikácie vstúpiť naplno. V apríli 2022 oznámila, že na tento účel počas najbližšej dekády vyčlení až 59 miliárd €, pričom do roku 2030 na trh dostane až 30 elektrických modelov.

Úzka spolupráca so Sony je preto ďalším z krokov pre dosiahnutie ambiciózneho cieľa. Honda do partnerstva prináša svoju expertízu z oblasti výroby a predaja áut, zatiaľ čo Sony prináša svoje odbornosti zo sveta softvéru a technológií.

Okrem výroby elektromobilov sa bude spoločný podnik venovať aj rôznym produktom a službám v oblasti mobility. Bližšie podrobnosti nateraz chýbajú a jasné nie je ani to, pod akou značkou sa budú predávať nové elektromobily. Špekuluje sa, že vzniknúť by mohlo úplne nové označenie.

Reuters pripomína, že čoraz nižšie marže spôsobené rastúcim nákladmi na výrobné materiály v kombinácii s obmedzeniami výrobných kapacít kvôli takzvanej čipovej kríze sa výrazne dotýkajú aj Hondy. Spolupráca so Sony preto nie je prvým výrazným partnerstvom tohto roka. Honda našla podporu aj v americkej automobilke General Motors, s ktorou bude na spoločnej platforme vyrábať “cenovo dostupné elektromobily”.

Náš tip
Elektromobilom do Maďarska: Tu nájdete všetky potrebné informácie
20. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+