MojElektromobil

Téme cestovania s elektromobilom sme sa nedávno venovali v súvislosti s obľúbenou turistickou destináciou, Chorvátskom. Okrem toho sme sa na túto tému pozreli aj trochu všeobecnejšie počas diskusií na Salóne Elektromobilov, a to už niekoľkokrát:

Kde však hľadať komplexné informácie, v prípade, že plánujete výlet alebo dovolenku ku našim južným susedom? Na túto problematiku sa do najmenších podrobností zameral portál Villanyautosok.hu, ktorý zverejnil prehľadový článok Cesta do Maďarska s elektromobilom

Skvelou správou je, že je dostupný v preloženej, slovenskej verzii, takže získate všetky kľúčové informácie založené priamo na skúsenostiach domácich. Ak sa chystáte do Maďarska, určite si článok prečítajte a prípadne si ho uložte do záložiek. My si len tak letmo spomenieme niekoľko informácií, ktoré prináša.

Dobré pokrytie

Maďarský portál vysvetľuje, že krajina je bohato pokrytá nabíjacími stanicami pre elektromobily, a preto netreba mať najmenšie obavy z toho, že by ste náhodou nemali kde doplniť energiu. Maďarsko môžete prejazdiť krížom-krážom, a to aj v prípade, že máte elektromobil s batériou menšej kapacity.

Využívať je možné nabíjacie siete Ionity, Mobiliti, e-Mobi a Shell, MOL Plugee, ELMŰ-ÉMÁSZ, E.ON, TEA. či dokonca nabíjacie stanice umiestnené pri vybraných obchodných reťazcoch Lidl a Penny Market. Pre majiteľov elektromobilov Tesla je v Maďarsku k dispozícii 8 nabíjacích staníc Tesla Supercharger. Maďarsko zatiaľ nie je súčasťou programu Tesly, ktorý jej nabíjacie stanice v niektorých krajinách sprístupňuje aj pre elektromobily iných značiek.

Najviac nabíjacích staníc pre elektromobily v Maďarsku prevádzkuje Mobiliti. Pokrytých má približne 1500 miest a vo svojej sieti má zahrnuté tri značky – Mobiliti, e-Mobi a Shell Recharge. Nabíjačky sa nachádzajú najmä v mestách, na parkoviskách supermarketov a v hoteloch. Mnohé 50 kW DC nabíjačky sú nainštalované v blízkosti diaľnic, takže tie sú užitočné aj pri dlhších cestách.

Zaujímavá môže byť aj informácia, že nabíjacie stanice spoločnosti MOL, ktorá má v Maďarsku mimochodom najväčšiu sieť klasických čerpačiek, nie sú síce zaradené do roamingu, no využívať sa dajú cez slovenskú mobilnú aplikáciu MOL Plugee.

Chýbajúce káble

Prehľadový článok popisuje umiestnenie, nabíjací výkon, ako aj cenovú politiku a roamingový program jednotlivých prevádzkovateľov. Tam, kde je to potrebné upozorňuje na úskalia spojené so spustením nabíjania v danej sieti. Dozviete sa napríklad, že väčšina nabíjačiek nie je bezplatná, ale k najväčším sieťam sa dá ľahko dostať prostredníctvom roamingu cez mobilné aplikácie a RFID karty väčšiny medzinárodných poskytovateľov služieb. Kľúčová môže byť aj informácia, že väčšina 22 kW nabíjačiek na striedavý prúd nie je vybavená káblom. Ten by mal byť pri cestovaní elektromobilom súčasťou vašej vlastnej povinnej výbavy.

Ceny nabíjania v Maďarsku | Foto: Villanyautosok.hu

Žiadne diaľnice zadarmo

Ak častejšie jazdíte mimo hraníc Slovenska, tak ste pravdepodobne narazili na informáciu, že české diaľnice môžu majitelia elektromobilov využívať bezplatne. Bohužiaľ, v prípade Maďarska nič také neexistuje. Žiadna zľava, žiadna výnimka. Všetci vodiči musia mať pre využívanie diaľnic platnú diaľničnú známku.

V spomínanom článku sa dozviete aj to, ako presne postupovať pri kúpe diaľničnej známky, aké rýchlosti treba dodržiavať, a to, či v Maďarsku vôbec existujú nejaké výhody pre majiteľov elektromobilov.

Náš tip
Elektromobily môžu využívať české diaľnice zdarma. Platí to aj pre Slovákov? Ako to bude v roku 2022?
17. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+