MojElektromobil

Cena za diaľničné známky pre rok 2023 v Českej republike, na rozdiel od Slovenska, zostávajú nezmenené. Vodiči elektromobilovplug-in hybridov a áut na vodík ju ale mať nemusia. Novela zákona českej legislatívy č. 13/1997 Zb. o pozemných komunikáciách, v znení neskorších predpisov, v ustanovení § 20a ods. 1 písm. o) rieši oslobodenie od tohto poplatku.

Spoplatnenie nepodlieha použitiu pozemnej komunikácie cestným motorovým vozidlom používajúcim ako palivo elektrickú energiu alebo vodík, a to buď výhradne alebo v kombinácii s iným palivom, ak je hodnota emisií CO2 v kombinovanej prevádzke najviac 50 g/km. Novela je účinná od 1. januára 2020.

Opatrenie je platné pre všetky uvedené vozidlá, vrátane vozidiel registrovaných v zahraničí. Treba mať však na pamäti, že vozidlo je potrebné zaregistrovať u Státního fondu dopravní infrastruktury. Odporúčame mať pri sebe aj taký doklad k vozidlu, na ktorom je jasne uvedený druh paliva, resp. hodnota CO2 emisií v kombinovanej prevádzke do 50 g/km. Kým u čisto elektromobilov postačuje malý technický preukaz, pri kombináciách s iným palivom je už potrebný veľký technický preukaz.

Bezplatné diaľnice pre elektromobily v roku 2023

Výnimka z povinnosť platiť za používanie diaľnic pre elektromobily a plug-in hybridy, ktoré produkujú menej ako 50 gramov CO2 na kilometer, platí v Českej republiky aj v roku 2023. Prechod na elektronické diaľničné známky v tomto ohľade nemenil vôbec nič. Elektromobily majú české diaľnice stále zadarmo. Koncom roka 2022 sme pre istotu overovali, či sa niečo náhodou s príchodom roku 2023 nemení. Zo strany Centra dopravných informačných systémov Ministerstva dopravy ČR nám bolo potvrdené, že všetko zostáva rovnaké ako v predošlých rokoch – elektromobily, ako aj ďalšie vozidlá spĺňajúce emisný limit, majú diaľnice zadarmo aj od roku 2023.

Bezplatné využívanie diaľnic pritom nie je podmienené vlastnením špeciálnej poznávacej značky, takzvanej „zelenej ŠPZ“. Ich majitelia to ale majú omnoho jednoduchšie. Vozidlá na elektrickú energiu, vodík alebo hybridný pohon (emisie CO2 do 50g/km), prihlásené v ČR a vydanou špeciálnou ŠPZ sú od povinnosti platiť za diaľničnú známku oslobodené automaticky. Ide teda o splnenie troch samostatných podmienok.

V prípade, že ide o vozidlá na elektrickú energiu, vodík alebo hybridný pohon (emisie CO2 do 50g/km), prihlásené v ČR, no bez špeciálnej ŠPZ majiteľovi vzniká nárok na oslobodenie od diaľničných poplatkov až po podaní formálneho oznámenia. To istí platí aj pre tento typ vozidiel, ktoré sú registrované v zahraničí – vrátane Slovenska.

Vozidla registrovaná v ČR: Vlastník elektromobilu nebo vozidla poháněného vodíkem či hybridním pohonem (hodnota emisí CO 2  do 50 g/km) se speciální SPZ (začínající písmeny EL), je automaticky osvobozen od placení dálničních poplatků. Není tedy nutné podávat Oznámení osvobození. Pokud vozidlo není vybavené speciální SPZ, je nutné podat před vjezdem na zpoplatněnou komunikaci Oznámení osvobození pro elektromobily. 

Ako to je teda pre Slovákov?

Slováci s autami na elektrickú energiu, vodík alebo hybridný pohon, ktoré produkujú menej než 50 gramov emisií CO2 na kilometer, nemusia platiť za využívanie diaľnic v Česku len v prípade, že podajú potrebné formálne oznámenie. Je úplne jedno či máte alebo nemáte zelené ŠPZ. Jednoducho si to musíte formálne nárokovať. Na to si túto skutočnosť si treba dávať pozor. A pozor si dávajte aj na to, aby ste mali oslobodenie potvrdené ešte predtým, než sa vydáte na české diaľnice. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu!

Vozidla registrovaná v zahraničí: U elektromobilu nebo vozidla poháněného vodíkem či hybridním pohonem (hodnota emisí CO 2  do 50 g/km) je pro osvobození od placení dálničních poplatků potřeba podat Oznámení osvobození, a to před vjezdem na zpoplatněnou komunikaci.

Na Slovensku elektromobily žiadne podobné oslobodenie od poplatkov nečaká ani v roku 2023 a platíme plnú sumu. Tá sa mimochodom od 1. januára 2023 zvyšuje pri ročnej diaľničnej známke z 50 na 60 €. Pri mesačnej zo 14 na 17 €. Bezplatnú jazdu po diaľnici si môžete užiť aspoň u našich susedov…

Formulár nájdete na oficiálnej stránke

Všetky potrebné informácie o tom ako postupovať nájdete priamo na oficiálnom webe edalnice.cz. Upozorníme však na to, že nejde o úplne jednoduchý proces, ktorý by ste vedeli vybaviť deň predtým, než sa chystáte svojim elektromobilom vyraziť na české diaľnice. Ide o klasický byrokratický úkon, takže sa do toho pustite s dostatočnou rezervou.

Na predmetnom webe hľadáte „Oznámení osvobození – Formulář A pro elektromobily“. Ten je potrebné obozretne vyplniť a následne doručiť niektorým zo schváleným spôsobov. Vyžadované je aj overenie podpisu, či už toho elektronického alebo fyzického.

Bezplatné české diaľnice pre elektromobily v roku 2023

Ako to bude v roku 2023 s možnosťou bezplatného využívania českých diaľnic pre majiteľov áut na elektrickú energiu, vodík alebo hybridný pohon, ktoré produkujú menej než 50 gramov emisií CO2 na kilometer, sme overili cez Státní Fond Dopravní Infrastruktury.

Vec sa má tak, že všetko bude naďalej platiť tak ako to bolo doteraz. To znamená, že diaľnice môžu bezplatne využívať aj Slováci, s tým, že je nutné požiadať o oslobodenie pomocou vyššie spomínaného formulára.

Súčasne sme požiadali o zodpovedanie niekoľkých doplňujúcich otázok. Odpovede, ktoré poskytol tlačový hovorca Martin Opatrný ešte v roku 2021, zverejňujeme nižšie. Nakoľko sa medziročne v podmienkach nič nemenilo, informácie by mali byť naďalej plne relevantné.

Aká je platnosť vyhlásenia a získaného schválenia?

V prípade splanenia všetkých náležitostí pre oznámenie oslobodenia, na základe ktorých bolo vozidlo od poplatku oslobodené, platí pravidlo na dobu neurčitú resp. do doby, kedy je požiadané o jeho zrušenia cez formulár „Oznámení o pominutí důvodů pro osvobození“.

Platí pritom, že ak dôvody pre oslobodenie vozidla od spoplatnenia zaniknú, je prevádzkovateľ/majiteľ vozidla povinný tuto skutočnosť Státnímu fondu dopravní infrastruktury oznámiť najneskôr do 10 pracovných dní. 

Ako treba postupovať pri zmene majiteľa vozidla?

Od poplatku je oslobodené vozidlo a nie majiteľ. Pri zmene majiteľa vozidla je vozidlo ako také stále naďalej oslobodené. Ak by však zmenou majiteľa došlo k zániku nároku samotného, je nutné podať „Oznámení o pominutí důvodů pro osvobození“, spomínané vyššie.

Ako zistím či mi žiadosť úrad schválil?

V prípade listinného podania bude oznamovateľ vyrozumený kladne/negatívne opäť v listinnej podobe. Ak však oznamovateľ do formulára uviedol nepovinný údaj „e-mail“ bude vyrozumený e-mailom, a nie v listinnej podobe. Súčasne platí, že ak má oznamovateľ zriadenú českú dátovú schránku, bude prednostne vyrozumený touto formou, nie v listinnej podobe.

Dá sa platnosť výnimky dodatočne overiť?

Áno, dá. Po zadaní ŠPZ a štátu registrácie vozidla prostredníctvom oficiálnej stránky „Ověření platnosti“.

Video: Registrácia na bezplatné využívanie českých diaľnic

https://www.youtube.com/watch?v=qQmy0VDXxMQ
14. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+