MojElektromobil

Cena za diaľničné známky pre rok 2020 v Českej republike zostávajú nezmenené. Vodiči elektromobilovplug-in hybridov a áut na vodík ju ale mať nemusia. Novela zákona českej legislatívy č. 13/1997 Zb. o pozemných komunikáciách, v znení neskorších predpisov, v ustanovení § 20a ods. 1 písm. o) rieši oslobodenie od tohto poplatku.

Spoplatnenie nepodlieha použitiu pozemnej komunikácie cestným motorovým vozidlom používajúcim ako palivo elektrickú energiu alebo vodík, a to buď výhradne alebo v kombinácii s iným palivom, ak je hodnota emisií CO2 v kombinovanej prevádzke najviac 50 g/km. Novela je účinná od 1. januára 2020.

Opatrenie je platné pre všetky uvedené vozidlá, vrátane vozidiel registrovaných v zahraničí. Treba mať však na pamäti termín 31. december 2020, po ktorom bude potrebné si vozidlo zaregistrovať u Státního fondu dopravní infrastruktury. Dovtedy je možné využívať diaľnice bez registrácie. Odporúčame však mať pri sebe aj taký doklad k vozidlu, na ktorom je jasne uvedený druh paliva, resp. hodnota CO2 emisií v kombinovanej prevádzke do 50 g/km. Kým u čisto elektromobilov postačuje malý technický preukaz, pri kombináciách s iným palivom je už potrebný veľký technický preukaz.

31. decembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+