MojElektromobil

Ceny za diaľničné známky v Českej republike sa v roku 2024 menia. Nový cenník do platnosti vstupuje 1.3.2024 a okrem 1-dňovej známky so sebou prináša viacero úprav v pravidlách. Asi najvýznamnejšie je to, že majitelia plug-in hybridov od spomínaného dátumu prichádzajú o výnimku, ktorá im poskytovala oslobodenie od poplatku za využívanie diaľnic, takzvané “diaľnice zadarmo”. 

Ešte v roku 2023 bola platná výnimka, ktorá hovorila, že spoplatnenie nepodlieha použitiu pozemnej komunikácie cestným motorovým vozidlom používajúcim ako palivo elektrickú energiu alebo vodík, a to buď výhradne alebo v kombinácii s iným palivom, ak je hodnota emisií CO2 v kombinovanej prevádzke najviac 50 g/km. To znamená, že sem patrili aj plug-in hybridy. Od spomínaného termínu 1.3.2024 sa to ale mení.

Plug-in hybridy budú platiť

Za využívanie českých diaľnic budú v roku 2024 musieť zaplatiť aj majitelia plug-in hybridných vozidiel s emisiami CO2 do 50g/km. Pre vozidlá tejto kategórie bude zavedená špeciálna “Eko cena” vo výške približne 25 % zo štandardného poplatku. Diaľnice zadarmo budú dostupné len pre vozidlá bez spaľovacieho motora a s nulovými emisiami. 

Bezplatné diaľnice pre elektromobily v roku 2024

Elektromobily majú české diaľnice stále zadarmo. Mení sa len spomínané spoplatnenie pri plug-in hybridoch. Bezplatné využívanie diaľnic pritom nie je naviazané na špeciálnu poznávaciu značku, takzvanú “zelenú ŠPZ”, respektíve značku s písmenami “EL”. Rozhodujúcim faktorom sa stal objem produkovaných emisií – vozidlá s nulovými emisiami a bez spaľovacieho motora.

Vozidla s přidělenou speciální SPZ (začínající písmeny EL) již nebudou osvobozena automaticky od placení dálničního poplatku. Rozhodující bude hodnota emisí CO2, které vozidlo produkuje. Nárok na osvobození vznikne pouze vozidlům bez spalovacího motoru s nulovou hodnotou emisí CO2. Zároveň budou automaticky ukončena osvobození u vozidel, která na ně nemají od 1.3.2024 nárok (vozidla s pohonem Plug-in hybrid, která mají hodnotu emisí CO2 max 50 g/km).

Novinky platné od 1.3.2024

Platiť má, že vozidlá s pohonom výlučne na elektrickú energiu alebo vodík registrované v Českej republike budú automaticky oslobodené od platenia diaľničného poplatku. Odpadá im potreba podávať formálne oznámenie. 

Ak ide o vozidlá registrované v zahraničí, tak naďalej platí povinnosť požiadať o oslobodenie od poplatku za využívanie diaľnic. A to aj pre Slovákov! Inak povedané, najskôr musíte formálne požiadať o vydanie výnimky a až potom sa môžete so svojim elektromobilom vydať na české diaľnice bez diaľničnej známky.

Ako to je teda pre Slovákov?

Slováci s autami na elektrickú energiu a vodík, ktoré produkujú nulové emisie CO2 na kilometer, nemusia platiť za využívanie diaľnic v Česku len v prípade, že podajú potrebné formálne oznámenie.

Je úplne jedno či máte alebo nemáte zelené ŠPZ. Jednoducho si to musíte formálne nárokovať. Na to si túto skutočnosť si treba dávať pozor. A pozor si dávajte aj na to, aby ste mali oslobodenie potvrdené ešte predtým, než sa vydáte na české diaľnice. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu!

Formulár nájdete na oficiálnej stránke

Všetky potrebné informácie o tom ako postupovať nájdete priamo na oficiálnom webe edalnice.cz. Upozorníme však na to, že nejde o úplne jednoduchý proces, ktorý by ste vedeli vybaviť deň predtým, než sa chystáte svojim elektromobilom vyraziť na české diaľnice. Ide o klasický byrokratický úkon, takže sa do toho pustite s dostatočnou rezervou.

Na predmetnom webe hľadáte “Oznámení osvobození – Formulář A pro elektromobily”. Ten je potrebné obozretne vyplniť a následne doručiť niektorým zo schváleným spôsobov. Vyžadované je aj overenie podpisu, či už toho elektronického alebo fyzického.

Aká je platnosť vyhlásenia a získaného schválenia?

V prípade splanenia všetkých náležitostí pre oznámenie oslobodenia, na základe ktorých bolo vozidlo od poplatku oslobodené, platí pravidlo na dobu neurčitú resp. do doby, kedy je požiadané o jeho zrušenia cez formulár “Oznámení o pominutí důvodů pro osvobození”.

Platí pritom, že ak dôvody pre oslobodenie vozidla od spoplatnenia zaniknú, je prevádzkovateľ/majiteľ vozidla povinný tuto skutočnosť Státnímu fondu dopravní infrastruktury oznámiť najneskôr do 10 pracovných dní. 

Ako treba postupovať pri zmene majiteľa vozidla?

Od poplatku je oslobodené vozidlo a nie majiteľ. Pri zmene majiteľa vozidla je vozidlo ako také stále naďalej oslobodené. Ak by však zmenou majiteľa došlo k zániku nároku samotného, je nutné podať “Oznámení o pominutí důvodů pro osvobození”, spomínané vyššie.

Ako zistím či mi žiadosť úrad schválil?

V prípade listinného podania bude oznamovateľ vyrozumený kladne/negatívne opäť v listinnej podobe. Ak však oznamovateľ do formulára uviedol nepovinný údaj „e-mail“ bude vyrozumený e-mailom, a nie v listinnej podobe. Súčasne platí, že ak má oznamovateľ zriadenú českú dátovú schránku, bude prednostne vyrozumený touto formou, nie v listinnej podobe.

Dá sa platnosť výnimky dodatočne overiť?

Áno, dá. Po zadaní ŠPZ a štátu registrácie vozidla prostredníctvom oficiálnej stránky „Ověření platnosti“.

Video: Registrácia na bezplatné využívanie českých diaľnic

2. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+