MojElektromobil

Česká republika v roku 2024 upraví ceny diaľničných známok, čo so sebou prináša viacero prekvapení. Na zmenu upozornil český minister dopravy, Martin Kupka, ktorý uvádza, že ceny sa nemenili už od roku 2012, no výdaje na stavbu a údržbu diaľnic sa zvyšovali.

Práve kvôli tejto nerovnováhe bolo podľa neho nutné pristúpiť k úpravám, najmä vo forme „rozumného zvýšenia ceny ročnej diaľničnej známky“. Zaujímavá je aj informácia, že od roku 2025 budú ceny upravované automatickou valorizáciou, ktorá má vychádzať z vývoja spotrebiteľných cien a rozširovania diaľničnej siete.

Ohlásená úprava cien od marca 2024 sa dotýka známok každej platnosti – 10 dňovej, mesačnej aj ročnej. Okrem toho pribudne aj možnosť zakúpiť si jednodňovú diaľničnú známku. Vec sa má tak, že pri známke s ročnou platnosťou bude cena výrazne zvýšená, zatiaľ čo pri mesačnej a 10-dňovej dochádza k menšiemu zníženiu ceny:

  • Ročná známka bude stáť 2 300 Kč namiesto súčasných 1 500 Kč
  • Mesačná známka bude stáť 430 Kč namiesto súčasných 440 Kč
  • 10-dňová známka bude stáť 270 Kč namiesto súčasných 310 Kč

Najväčším prekvapením je ale skutočnosť, že od marca 2024 si za využívanie diaľnic budú musieť zaplatiť aj majitelia hybridných vozidiel s emisiami CO2 do 50g/km. Tie aktuálne majú výnimku a od poplatku za diaľničnú známku sú oslobodené rovnako ako batériové elektromobily. Prezentovaná zmena túto výhodu ruší, hoci treba povedať, že vozidlá tejto kategórie budú mať značne zvýhodnené poplatky – približne štvrtinovú cenu, výnimkou je len nová 1-dňová známka:

  • Štandardná cena ročnej diaľničnej známky: 2 300 Kč, pre hybridy s emisiami do 50g/km 570 Kč, elektromobily 0 Kč
  • Štandardná cena mesačnej diaľničnej známky: 430 Kč, pre hybridy s emisiami do 50g/km 100 Kč, elektromobily 0 Kč
  • Štandardná cena 10-dňovej diaľničnej známky: 270 Kč, pre hybridy s emisiami do 50g/km 60 Kč, elektromobily 0 Kč
  • Nová 1-dňová diaľničná známka: štandard 200 Kč, pre hybridy s emisiami do 50g/km 50 Kč, elektromobily 0 Kč

Pre batériové elektromobily sa nič nemení. Aj od marca 2024 sú naďalej oslobodené od poplatku za diaľničné známky. Túto výhodu pre jazdu na diaľniciach v Českej republike môžu využívať aj vodiči zo Slovenska, treba o to ale formálne požiadať.

Zdroj: Martin Kupka via Twitter
24. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+