MojElektromobil

Honda posilňuje svoje záujmy v oblasti elektromobility. Japonská automobilka oznámila, že do výskumu a vývoja elektrických áut počas najbližšej dekády investuje takmer 59 miliárd €. V pozadí objemnej investície stojí ambiciózny zámer dostať na globálny trh 30 elektrických vozidiel do roku 2030.

Jedným z nich by mal byť model rodinného SUV, ktorý je známy ako Honda e:Ny1 a do predaja by sa mal dostať už v roku 2023. Keďže však automobilka hovorí až o troch desiatkach modelov, známe SUV predstavuje len vrchol pomyselného ľadovca.

Hybridov sa nevzdá

Honda o svojich plánoch na poli elektrifikácie hovorí už dlhší čas. V rámci stratégie „Electric Vision“ chce do konca roka 2022 elektrifikovať všetky svoje hlavné modely. Zdôrazňovala však, že okrem batériových elektromobilov a plug-in hybridov pôjde aj o tradičné hybridy bez možnosti nabíjania zo zásuvky.

Túto skutočnosť pripomína aj v súvislosti s novou investíciou. Napriek tomu, že Honda posilní svoje projekty v oblasti elektromobilov, držať sa bude naďalej aj klasických hybridov. Ako uvádza agentúra Reuters, japonské automobilky sa na hybridy pozerajú ako na kľúčovú súčasť ich ponuky, ktorá je veľmi dôležitá pre trhy, kde sa elektromobilita ešte len rozbieha a chýba tam dostatočne rozvinutá infraštruktúra.

Navýšenie výroby

Ohlásená investícia má Honde pomôcť v navýšení výroby elektrických modelov. Do roku 2030 chce ročnú produkciu zvýšiť až na 2 milióny vozidiel tejto kategórie. Tento krok v kombinácii so širšou ponukou by mal pomôcť v konkurenčnom boji so silnými menami, na čele ktorých stojí Tesla.

Honda sa pri svojej stratégii opiera o jednoduché skutočnosti. Trh pre elektrické modely sa rok čo rok zväčšuje a rivali z USA a Európy chcú získať čo najväčší možný podiel. Bez proaktívneho prístupu a investícii by sa Honda veľmi ľahko dostala do veľmi nevýhodného konkurenčného postavenia.

Nedávne partnerstvá

Jedným zo strategických projektov pre posilnenie pozície na poli elektromobilov je partnerstvo so spoločnosťou Sony. Dvojica chce spoločnými silami vyrábať elektromobily, pričom prvý výsledok by mal trh vidieť už v roku 2025. Ďalším faktorom, ktorý poháňa investície je ohlásený zámer, že do konca roka 2040 bude mať Honda v ponuke len modely s elektrickým pohonom.

Ohlásenie novej investície do elektrických modelov navyše prichádza len pár dní po tom, čo Honda a General Motors oznámili uzatvorenie partnerstva s úmyslom pripraviť širokú ponuku cenovo dostupných elektromobilov. Spolupracovať budú aj na výskume batériových technológií, čo je dôležitá oblasť práve pre znižovanie výrobných nákladov, a teda aj predanej ceny elektromobilov.

Náš tip
Rovnako ako Ford. Aj Francúzi chcú samostatnú divíziu pre elektromobily
12. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+