MojElektromobil

Alfou a omegou modernej infraštruktúry pre elektromobily je aj spoľahlivá a rozsiahla sieť nabíjacích staníc. Budeme svedkami takejto infraštruktúry aj na Slovensku?

Nadchádzajúci projekt výstavby nabíjacích staníc na Slovensku nie je rozhodne prvým počinom. Už dnes môžeme byť svedkami nabíjačiek na hlavných ťahoch naprieč Slovenskom a tiež nechýbajú menšie či väčšie stanice vo väčších mestách vrátane Bratislavy a Košíc. V minulosti sme vám už priniesli informácie o výstavbe až 55 nabíjacích staníc v hlavnom meste (vrátane piatich “rýchlonabíjačiek”) v rámci medzinárodného projektu URBAN-E.

Nová sieť a desiatky nabíjacích staníc na ceste?

Z anonymného zdroja sa nám podarilo získať prvotné informácie o plánoch pre nové nabíjacie stanice na celom Slovensku. Predpokladom je prítomnosť ABB stojanov, ktoré ste už mohli zhliadnuť aj v našich predošlých článkoch.

Náš tip
V Bratislave sa vybuduje 55 nabíjacích staníc pre elektromobily. Z toho bude 5 rýchlonabíjačiek

Na priloženej mape si môžete všimnúť práve plánovanú sieť nabíjacích staníc. Plány naznačujú až takmer 30 nabíjacích staníc na celom území Slovenska už pre rok 2019. Ďalšie desiatky nabíjacích staníc by mali prísť následne v roku 2020.

Plánovaná rozsiahla sieť nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku.

Zatiaľ nepoznáme detailné informácie o prevádzkovateľoch tejto siete, vieme však aké podmienky tieto stanice ponúknu. Pre rok 2019 príde hneď 10 nabíjacích staníc (označené červenou), ktoré ponúknu 4 stojany s výkonom až 150 kW/stojan a možnosťou rozšírenia až na výkon 350 kW. Ďalších takmer 20 staníc ponúkne 2 stojany s rovnakým výkonom.

Nabíjacie stanice s vyšším počtom stojanov sa budú nachádzať pri väčších mestách ako Bratislava, Trenčín, Nitra či Prešov. Menšie stanice zasa pokryjú úseky ako Čertovica či iné frekventované úseky. Polemickým faktom ostáva vynechanie niektorých úsekov pri väčších mestách ako v prípade miest Zvolen či Trnava či úsek medzi Novým Mestom nad Váhom a Sencom.

 

29. decembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+