MojElektromobil

Na Slovensku sa kupuje veľmi málo „čistých áut“ a naopak veľmi veľa nadpriemerne veľkých a ťažkých áut na fosílne palivá. Aj tento stav sa podpísal na tom, že v roku 2019 sme mali v celej Európskej únii druhé najvyššie emisie z nových áut.

Upozorňuje na to Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) s odvolaním sa na dáta Inštitútu environmentálnej politiky (IEP).

Nižšie predaje kvôli čakaniu na dotácie

To, že v minulom roku trh zaznamenal len malý rast predaja ekologickejších vozidiel malo spôsobiť hlavne čakanie na príchod štátnych dotácií. Záujemcovia z radu bežných občanov, ale aj firmy, nákup nového vozidla na alternatívny pohon jednoducho odkladali.

Situácia s predajom vozidiel na alternatívny pohon by sa v roku 2020 mala výrazne zlepšiť, no nič to nemení na fakte, že veľké a „špinavšie“ autá, prevažne SUV, sa naďalej tešia veľkej popularite.

emisie
Zdroj: Inštitút environmentálnej politiky – IEP

Stimulácia predajov SUV

SEVA uvádza, že automobilky budú aj v roku podporovať predaj ziskovejšej kategórie SUV, nakoľko „2020 je posledným rokom, kedy sa ešte berú nové emisné limity iba „cvične“ bez pokút„.

Dáta Inštitútu environmentálnej politiky poukazujú na podobný trend. V porovnaní s rokom 2018 sa počet kúpených SUV medziročne zvýšil o viac ako 4,5 % spomedzi 20 najpredávanejších modelov áut.

Na európskom chvoste

Pomer nových zaregistrovaných áut na alternatívny pohon je na Slovensku len 1,15 %. V tejto oblasti patríme na predposledné miesto v Európe.

Za vyššími emisiami z nových registrovaných vozidiel stojí aj nižšie zastúpenie naftových áut. Na Slovensku ich podiel dosiahol 25%, kým priemer v Európskej únii dosahuje 32%.

Slovensko sa nevzdáva

Z pohľadu dopadov na životné prostredie ide o nelichotivé skutočnosti. Slovensko sa napriek tomu nevzdáva. Vláda sa snaží podporiť rozvoj elektromobility jednak cez spomínané dotácie na nákup elektromobilov a plug-in hybridov, no súčasne podporuje aj výstavbu verejne prístupných nabíjacích staníc.

Nedávna analytická správa Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) dokonca uvádza, že Slovensko v najbližších rokoch zažije svoj veľký rozmach elektromobility. Do roku 2030 bude podľa odhadov na slovenských cestách jazdiť 140 000 elektromobilov. Značného záujmu sa v ostatných mesiacoch dostáva aj vodíku.

Náš tip
Takýto je presný počet elektromobilov na Slovensku. Poznáme aj najpopulárnejšie značky

Slováci majú radi väčšie autá, možno ešte viac, ako je to v iných členských krajinách EÚ. Lenže na rozdiel od západnej…

Zveřejnil(a) SEVA – Slovenská asociácia pre elektromobilitu dne Úterý 11. srpna 2020

11. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+